מאלף כלבים

בין אם אתם מעוניינים להקנות לכלבכם משמעת בסיסית, לפתור בעיית התנהגות ספציפית שהכלב לוקה בה, או ללמד אותו פקודות אילוף מתקדמות – לבחירת מאלף הכלבים הנכון ישנה תרומה אדירה להצלחת התהליך. מכיוון שאילוף כלבים הוא תחום פרוץ יחסית, ישנם אנשים רבים המציגים את עצמם כמאלפי כלבים מקצועיים, ללא קשר להכשרתם בתחום הכלבנות וניסיונם המעשי. אז איך מוצאים מאלף כלבים טוב, מנוסה ואמין באמת? במדריך שלפניכם נסביר מהם הנושאים העיקריים שכדאי לתת עליהם את הדעת לפני שמתחילים לחפש מאלפי כלבים.

 

חשיבות הפנייה למאלף כלבים טוב

מאלף מעולה לכלבים יכול לעשות את כל ההבדל בין תהליך אילוף מדשדש, בלתי מועיל ואף מזיק, לכזה שיחולל תמורה משמעותית בתקשורת שלכם עם כלבכם. זה נכון במיוחד עבור בעלי כלבים חדשים. אבל גם אם יש לכם שנים על שנים של ניסיון כבעלי כלבים, מאלף מקצועי יכול לעזור לכם לפתור בעיות משמעת או התנהגות של כלבכם ולסייע בפיתוח מיומנויות וכישורים שונים אצלו. בנוסף, אילוף כלבים מקצועי מסייע מאוד בחיזוק הקשר והתקשורת בין הכלב לבעליו. נשאלת אם כן השאלה – איך נדע שמצאנו את מאלף הכלבים המתאים למשימה? המשיכו לקרוא ותגלו.

חשיבות הפנייה למאלף כלבים טוב

 

מה כדאי לחפש במאלף כלבים?

אחד הדברים הראשונים שחשוב לשים אליהם לב כשמחפשים מאלפי כלבים טובים הוא שיטות האילוף שהמאלף עובד בהן וגישתו הכללית לחינוך כלבים. חשוב שתרגישו בנוח עם הגישה של המאלף שעמו תבחרו לעבוד. ההמלצה שלנו, היא לחפש מאלף שמשתמש באילוף באמצעות חיזוקים חיוביים – כלומר, מאלף שמתגמל את הכלב על התנהגות הולמת ומלמד אותו התנהגויות חלופיות במקום התנהגויות בלתי רצויות.

אוכל ובפרט חטיפים לכלבים, נחשבים כתמריץ עוצמתי מאוד בתהליכי אילוף לכלבים ולכן אין שום צורך או הצדקה לשימוש באלימות, הפחדה או כוחניות באילוף הכלב. טכניקות האילוף ההומניות הוכחו זה מכבר כיעילות ואפקטיביות ביותר לאורך זמן, והערך המוסף שלהן ניכר בתרומתן לחיזוק הקשר בין הכלב לבעליו וטיפוח הרצון של הכלב ללמוד דברים חדשים ולנהוג בצייתנות. מאלף כלבים מיומן הוא כזה שאינו נדרש להפעיל כוח או אמצעי הרתעה אחרים כדי להשיג תוצאות.

מה כדאי לחפש במאלף כלבים?

 

מה מומלץ לשאול מאלף כלבים פוטנציאלי?

כאשר יוצרים קשר ראשוני עם מאלף ששוקלים לשכור את שירותיו, ישנן כמה שאלות שחשוב להעלות כחלק מתיאום הציפיות הראשוני:

מה מומלץ לשאול מאלף כלבים פוטנציאלי?

 

האם המאלף מציע את שירות האילוף הרלוונטי עבורכם?

בראש ובראשונה, כדאי לברר אם מאלף הכלבים שאליו פניתם מספק את סוג האילוף שלו אתם זקוקים. לשם כך עליכם להגדיר לעצמכם מראש מהי מטרת האילוף. אם לצורך העניין, אתם מעוניינים להתמודד עם הרגלים בעייתיים של הכלב כגון הנטייה לקפוץ על אורחים, או שאתם זקוקים דווקא לאילוף גורים בסיסי, שבמסגרתו הכלבלב שלכם ילמד פקודות אילוף בסיסיות ויהפוך ממושמע יותר – מדובר בתהליך אילוף באוריינטציה מעט שונה. לכן כחלק מהסינון הראשוני, כדאי לברר עם המאלפים שאליהם אתם פונים, האם הם מספקים את השירות שבו אתם מעוניינים. לא כל המאלפים מציעים את אותם שירותי אילוף.

האם המאלף מציע את שירות האילוף הרלוונטי עבורכם?

 

באיזו מתכונת מפגשי האילוף נערכים?

בנוסף, כדאי לברר באיזו מתכונת מפגשי האילוף מתקיימים. ישנם מאלפים שמציעים שיעורי אילוף קבוצתיים שבהם מפגשי האילוף מתקיימים לצד כלבים אחרים. מסגרת כזו מספקת את הערך המוסף של אימוני סוציאליזציה (חיברות) לכלב ומלמדת את הכלב להתמודד טוב יותר עם גירויים סביבתיים והסחות דעת. יחד עם זאת, ישנם כלבים שהאילוף שלהם הכי אפקטיבי כשהוא מתבצע במתכונת של "אחד על אחד" – במיוחד אם מדובר בכלב שהנוכחות של כלבים אחרים מעוררת אותו יתר על המידה או גורמת לו לחרדה מופרזת. לא כל מאלף בהכרח מציע שיעורי אילוף פרטיים ולכן גם זו שאלה שכדאי לשאול מראש.

באיזו מתכונת מפגשי האילוף נערכים?

 

היכן האילוף מתבצע?

מפגשי אילוף יכולים להתקיים כאמור, הן כמפגשי אילוף קבוצתיים והן כמפגשי אילוף פרטניים. אלו יכולים להתבצע בבית הספר לאילוף, בשטח פתוח או בבית הלקוח. אילוף כלבים ביתי מתאים יותר לטיפול בבעיות מסוימות הקשורות להתנהגות הכלב בבית, כגון חינוך לצרכים, טיפול בהתנהגות אגרסיבית סביב מזון, נטרול התנהגויות טריטוריאליות ועוד. בנוסף, ישנם כלבים שפשוט לא מוכנים לאינטראקציה קבוצתית בתחילת תהליך האילוף.

בנוסף לכך, יש תהליכי אילוף לכלבים שמתקיימים בהגדרה במסגרת שנקראת "פנסיון אילוף". מדובר בתהליך שבמסגרתו הכלב שוהה בפנסיון כלבים במשך תקופה מסוימת שבה מאלף מקצועי עובד עימו באופן מרוכז על הקניית הרגלים מסוימים או רכישת מיומנויות ספציפיות. זהו תהליך שבו בעליו של הכלב אינם מעורבים באופן פעיל בחלקו הארי ואינו בהכרח מתאים לכל צורך. עם זאת, לא כל המאלפים מציעים שירותי אילוף מחוץ למתקן שלהם והעלויות של אילוף בבית ואילוף בפנסיון כלבים – הן שונות. כך שזוהי נקודה נוספת שחשוב לברר מראש.

היכן האילוף מתבצע?

 

מהי הכשרת המאלף?

מומלץ לשאול את מאלף הכלבים הפוטנציאלי גם לגבי הרקע התיאורטי שלו בתחום האילוף. אמנם ישנם מאלפי כלבים מצוינים שרכשו את ניסיונם באופן בלתי פורמלי, דרך שנים של עבודה מעשית, בעוד שאחרים נקטו במסלול אקדמי יותר בבניית כישורי האילוף שלהם. יחד עם זאת, הסמכה פורמלית בתחום הכלבנות, בהחלט מעידה על מסירות למקצוע ונכונות להתפתח ולשכלל את ארסנל הכלים שעומד לרשות המאלף שלפניכם.

מהי הכשרת המאלף?

 

כמה מאלף כלבים מקצועי עולה?

בבחירת מאלף כלבים מחיר מהווה שיקול שקשה להתעלם ממנו. מרבית האנשים שמחפשים מאלף לכלב, יגלו טווח מחירים רחב יחסית. אולם ככלל, חבילת האילוף הבסיסית שרוב המאלפים מציעים מורכבת מ- 5 עד 10 מפגשי אילוף ביתי, שכל אחד מהם נמשך סביב השעתיים. עלות מפגש אילוף בודד נעה בדרך כלל סביב ה- 200 עד 400 ש"ח, אם כי מאלפי כלבים רבים מציעים אפשרות לרכישת חבילת מפגשי אילוף שמוזילה עלויות.

כמה מאלף כלבים מקצועי עולה?

 

היכן ניתן למצוא מאלף כלבים מומלץ?

יש הרבה מקומות שבהם תוכלו לקבל המלצה על מאלף כלבים – החל מהאנשים בגינת הכלבים שבה אתם מבקרים עם כלבכם, ועד לבעלי כלבים אחרים בשכונה שלכם. אולם חשוב לזכור שהמאלף הנבחר חייב להתאים באופן אישי לכם, לכלב שלכם ולצרכים הפרטניים שלכם. מאלף מצוין הוא השקעה נבונה לטווח הארוך ויעזור להבטיח חיים מאושרים והרמוניים עם הכלב. כדי להיות בטוחים שאתם בוחרים נכון – כאשר נדמה לכם שאיתרתם מאלף איכותי, קראו את ההמלצות מלקוחותיו הקודמים ובדקו את חוות הדעת והביקורות עליו בגוגל ובפייסבוק, כדי לקבל תמונת מצב מלאה יותר.

היכן ניתן למצוא מאלף כלבים מומלץ?

 

ממה חשוב להיזהר כשמחפשים מאלף לכלב?

אם אתם רואים עדויות לכך שמאלף מסוים משתמש בקולרים חשמליים, קולר דוקרנים, או שיטות אגרסיביות וכוחניות לאילוף כלבים – כמו הצמדת כלבים לרצפה, עדיף שתמצאו מאלף אחר.

הסיבה לכך היא ששימוש באילוף כלבים בשיטות מיושנות אלו הנשענות על מה שנקרא "חיזוקים שליליים" (טכניקות של ענישה והתרעה), נוטה להפוך כלבים לתוקפניים או חששנים, ואלו הן בעיות התנהגות חמורות שתיקונן עלול לקחת זמן רב – אם בכלל יתאפשר.

ממה חשוב להיזהר כשמחפשים מאלף לכלב?

 

בשורה התחתונה

אם הגעתם לסוף המאמר הזה, ברור שאתם בעלים מסורים ואכפתיים לכלבכם. אנו מקווים שהמידע שקראתם במדריך שלנו יסייעו לכם למצוא מאלף כלבים מומלץ באזור מגוריכם.

זכרו, כדי לבחור מאמן כלבים טוב, עליכם לחפש מאלף שישתמש בחיזוקים חיוביים בדגש על מזון כדי לאמן את הכלב שלכם, ורצוי גם שיהיה בעל תעודת הסמכה לאילוף כלבים ממוסד מוכר בתחום הכלבנות, ש"חי ונושם" אילוף כלבים ומקפיד לעבור השתלמויות מקצועיות בתחום האילוף.

כמובן, אם אתם מזהים את אחד מסממני האזהרה שציינו לעיל, עדיף להמשיך ולחפש מאלף אחר. אל דאגה – מאלף הכלבים המתאים עבורכם בהחלט נמצא שם בחוץ, ולכלב שלכם מגיע לא פחות מהטוב ביותר.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מידע נוסף בנושא
אילוף לצרכים

אילוף לצרכים הוא בין האתגרים הכי משמעותיים בגידול של גורי כלבים או כלב בוגר שלא הורגל בצעירותו לחיים בשטח בנוי. החדשות המשמחות הן שמי שצולח

אילוף כלבי נחייה

אילוף כלבי נחייה מתבצע על מנת להכשיר גזעי כלבים מסוימים בשירות בני האדם. כלבים אלו נועדו לסייע לבעלי לקויות מסוגים שונים, כאשר המקרה השכיח ביותר

אילוף כלבים נושכים

כל כלב יכול לנשוך אבל ישנם כלבים שהנטייה שלהם לנשיכות היא גבוהה יחסית. על מנת להקטין את הסיכוי לכך שהכלב שלכם יצטרף לסטטיסטיקה העגומה של

אילוף כלבים נובחים

ככל שכלבים מתרגלים להגיב בנביחות לגירויים שונים, כך לוקח להם זמן רב יותר לפתח אמצעי תקשורת אחרים או למתן את רגישותם לגירויים שגורמים לנביחות הכרוניות

אילוף כלבי רעייה

אילוף כלבי רעייה טומן בחובו אתגרים לא פשוטים שהם תוצר של ההתניה הגנטית של גזעי כלבים אלו, לפעול כרועי עדרים ויצר הציד החזק שהוטבע בהם

אילוף כלבי עבודה

כלבי עבודה הם גזעי כלבים שפותחו לביצוע משימות מוגדרות בשירות האדם. לשם כך טופחו ושומרו בהם תכונות ודחפים מסוימים לאורך דורות, שקשה עד בלתי אפשרי

אילוף כלבים תוקפניים

כאשר כלב נושך בן אדם, זה נעשה לעיתים מזומנות ממקום של חשש או התגוננות. לא אחת, כלבים תוקפים כאשר הם אינם חשים בטוב ולא מניחים