אילוף לצרכים

אילוף לצרכים הוא בין האתגרים הכי משמעותיים בגידול של גורי כלבים או כלב בוגר שלא הורגל בצעירותו לחיים בשטח בנוי. החדשות המשמחות הן שמי שצולח את האתגר הראשוני, צפוי לחיים שלמים של חברות אמת מתגמלת לצד כלבו. יחד עם זאת, אילוף לצרכים מצריך ידע ומיומנות כדי שיתבצע ביעילות ובתוך פרק זמן סביר, ולשם כך בדיוק נכתב מדריך זה.

 

האתגר: אילוף לצרכים

גורי כלבים הם חמודים במיוחד, שובבים ורובם גם מאוד חברותיים, אך הם מביאים איתם מגוון רחב של בעיות בשבועות הראשונים לאימוצם. גורים נוטים להיות אנרגטיים מאוד, לעיתים הם נושכים, הורסים רהיטים ובגדים בבית, ועוד.

אך הבעיה הכי גדולה עבור הרבה אנשים היא נטייתם של גורי כלבים לעשות את הצרכים בתוך הבית. בדיוק כמונו בני האדם, גם הכלבים לומדים רק עם הגיל לשלוט על סוגריהם. לכן חשוב להיות סבלניים מאוד בכדי לעבור את שלב הגמילה עם הכלב.

האתגר: אילוף לצרכים

באיזה גיל הכי כדאי להתחיל אילוף לצרכים עם הכלב?

בניגוד למה שמרבית האנשים חושבים, אי אפשר לאלף גור לצרכים כבר בימים הראשונים לחייו. בלאו הכי רוב האנשים כלל לא מאמצים גורים לפני גיל חודשיים, שכן בחודשים הראשונים הם נמצאים עם האם. אולם גם לאחר שמביאים את הכלבלב הביתה, בדרך כלל לגורים עדיין אין שליטה על הסוגרים שלהם עד שהם מגיעים לגיל של כארבעה עשר שבועות.

לכן, כל ניסיון לגמילה של הגור מעשיית צרכיו בבית לפני כן, צפוי לגרור הרבה תסכול מיותר. בהחלט יש דברים שאפשר ללמד את הכלב כשהוא בן עשרה שבועות, אך שליטה בצרכים היא לרוב לא אחד מהדברים הללו.

באיזה גיל הכי כדאי להתחיל אילוף לצרכים עם הכלב?

 

מה חשוב לעשות לפני שמתחילים באילוף לצרכים עצמו?

בשבועות הראשונים להגעת הכלבלב הביתה, ועוד לפני שלב הצרכים, מגיע השלב של הרגלת הגור להליכה עם רצועה, שהיא למעשה הבסיס לכך שאפשר יהיה לטייל עם הכלב מחוץ לבית כדי לאפשר לו לפרוק אנרגיה ולהתרוקן במקום המתאים לכך. רק בגיל של כשלושה וחצי חודשים, אפשר לנסות להתחיל את האימונים לאילוף צרכים, אך צריך להתכונן לכך שלא מדובר בעניין קל, והוא יכול להיות מאוד מתסכל, לא נעים ואף מצחין.

מה חשוב לעשות לפני שמתחילים באילוף לצרכים עצמו?

 

מה חשוב לזכור בהקשר לאילוף לצרכים?

גמילה מעשיית הצרכים בבית היא תהליך ואינה מתרחשת ביום אחד. כלבים רבים ממשיכים להתרוקן בבית גם לאחר שנראה כי התרגלו לעשיית הצרכים מחוץ לו, לכן חשוב לשמור על אורך רוח. אחרי הכל, מדובר בייצור חי שאוהב אתכם ולא עושה זאת בכוונה.

אילוף יעיל של גורי כלבים לצרכים, מצריך בראש ובראשונה יציאה לטיולים תכופים עמו מחוץ לבית, בתדירות גבוהה של אחת לשעה או שעתיים. אל דאגה – זהו שלב זמני בלבד, אם כי הכרחי. בכל פעם שהכלב שלכם מצליח לעשות את הצרכים שלו בחוץ, תוכלו לתת לו חטיף לכלבים וחיזוק חיובי בדמות ליטוף ומילות עידוד. יש אנשים שממש יוצאים מגדרם כדי להבהיר לכלב שזוהי פעולה חיובית שצריך להמשיך ולבצע אותה שוב.

מה חשוב לזכור בהקשר לאילוף לצרכים?

 

מה לא מומלץ לעשות במסגרת האילוף של הכלב לצרכים?

אם יש לכם בבית כלב שאיננו גמול מצרכים, הקפידו לא להשאיר בסביבתו מחצלות או שטיחים. זהו מתכון להפתעות בלתי רצויות, תסכול, ריחות מבאישים והוצאות מיותרות. זכרו גם כי הגור שלכם מתקשה להתאפק וכי אין לו אפשרות להתרוקן לתוך חיתול או ללכת לשירותים. לפיכך חשוב לגלות סבלנות ולהימנע מעונשים או כעסים.

מה לא מומלץ לעשות במסגרת האילוף של הכלב לצרכים?

 

אילוף הכלב לעשיית צרכים מחוץ לבית באמצעות חיזוקים חיוביים

למרות שהבסיס להצלחה בתהליך האילוף לעשיית צרכים בחוץ, הוא הוצאת הכלב לטיולים מרובים בחוץ ותגמולו בעזרת חטיפים לכלבים, שבחים ופינוקים, בסיומו של התהליך הכלב יבין כי עשיית הצרכים מחוץ לבית היא פעולה טריוויאלית, ויתרגל לבצע אותה גם ללא צורך בתמריצים מצידכם.

הריחות העזים בחוץ משחקים גם הם תפקיד משמעותי בצורך של הכלב לעשות את צרכיו ולכן יעדיף להתפנות בחוץ ולא בבית. גם כאן יש עבודה חשובה עם הכלב, שתעזור לו גם בחינוך העתידי שלו. כמובן שגם לאיכות המאלפים והבעלים ולסוג הכלב יש כאן השפעה.

אילוף הכלב לעשיית צרכים מחוץ לבית באמצעות חיזוקים חיוביים

 

כמה זמן אילוף צרכים לוקח בדרך כלל?

אילוף כלבים לצרכים מהווה תהליך לא פשוט, שלא לכל אדם יש את היכולת להתמודד איתו. בהרבה מקרים, הכלב עושה את הצרכים שלו בגינה, ואז חוזר הביתה ועושה אותם על הרצפה. הגמילה אורכת לרוב כמה שבועות, אך לעיתים נמשכת גם חודשים ארוכים.

לכן צריך הרבה מאוד אורך רוח ובמקרים של גורים, גם לא מעט ניסיון. מסיבות אלו, הרבה מאוד בעלי מקצוע ממליצים לאנשים חסרי ניסיון עם כלבים פשוט לא לאמץ גורים, אלא כלבים שכבר מאולפים לצרכים. גורים לא מתאימים לכל אחד, ומדובר בהרבה מקרים על חוויה הדומה לגידול תינוק וגמילתו.

כמה זמן אילוף צרכים לוקח בדרך כלל?

 

באילו אופנים מאלף כלבים מקצועי יכול לסייע בחינוך הכלבלב לצרכים?

אילוף של כלבים לצרכים זהו תהליך שעלול לקחת מספר שבועות. כמובן שזה תלוי בהרבה מאוד משתנים כמו סוג הכלב, גילו, ורמת האילוף שלו. יש הרבה אנשים שלא יודעים כיצד לפעול בסיטואציות מסוימות ולכן, האופציה של לקחת מאלף גורים יכולה להיות רלוונטית להרבה בעלי כלבים.

אילוף של גור לצרכים על ידי מקצוען יקל עליכם מאוד את התהליך. המאלף יודע כיצד להתמודד עם הבעיה ואף נותן לבעלים כלים פרקטיים לעשות זאת בזמן אמת. בעזרת מאלפים טובים, זמן התהליך יכול להתקצר בצורה דרסטית ולמנוע תסכול רב מאוד מכל המעורבים.

באילו אופנים מאלף כלבים מקצועי יכול לסייע בחינוך הכלבלב לצרכים?

 

לסיכום

אילוף לצרכים הוא בין הקשיים היותר משמעותיים בגידול של גור כלבים. אולם חשוב מאוד לעשות זאת בצורה נכונה, להתאזר בסבלנות ואף להסתייע באנשי המקצוע הנכונים כדי שחינוך הכלב שלכם יועיל גם לו וגם לכם בטווח הרחוק, מבלי לגרום לו לטראומות מיותרות.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

אילוף כלבי נחייה

אילוף כלבי נחייה מתבצע על מנת להכשיר גזעי כלבים מסוימים בשירות בני האדם. כלבים אלו נועדו לסייע לבעלי לקויות מסוגים שונים, כאשר המקרה השכיח ביותר

אילוף כלבים נושכים

כל כלב יכול לנשוך אבל ישנם כלבים שהנטייה שלהם לנשיכות היא גבוהה יחסית. על מנת להקטין את הסיכוי לכך שהכלב שלכם יצטרף לסטטיסטיקה העגומה של

אילוף כלבים נובחים

ככל שכלבים מתרגלים להגיב בנביחות לגירויים שונים, כך לוקח להם זמן רב יותר לפתח אמצעי תקשורת אחרים או למתן את רגישותם לגירויים שגורמים לנביחות הכרוניות

אילוף כלבי רעייה

אילוף כלבי רעייה טומן בחובו אתגרים לא פשוטים שהם תוצר של ההתניה הגנטית של גזעי כלבים אלו, לפעול כרועי עדרים ויצר הציד החזק שהוטבע בהם

אילוף כלבי עבודה

כלבי עבודה הם גזעי כלבים שפותחו לביצוע משימות מוגדרות בשירות האדם. לשם כך טופחו ושומרו בהם תכונות ודחפים מסוימים לאורך דורות, שקשה עד בלתי אפשרי

אילוף כלבים תוקפניים

כאשר כלב נושך בן אדם, זה נעשה לעיתים מזומנות ממקום של חשש או התגוננות. לא אחת, כלבים תוקפים כאשר הם אינם חשים בטוב ולא מניחים

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס