כלוב אילוף

כולנו רוצים כלב ממושמע להפליא שלא הורס דברים בבית ויודע לעשות צרכים בחוץ – ולשימוש בכלוב אילוף לכלבים יש חלק חשוב בהשגת המטרות הללו. כלוב האילוף יוצר לכלב שלכם סביבה בטוחה וחלל ששייך רק לו. בעוד שאנשים רבים רואים כלובים כמתקני כליאה, כלבים רבים דווקא נהנים לשהות במתחמים אלו.

כלוב האילוף מספק לכלבים תחושת ביטחון, וכאשר הם מאומנים להשתמש במתחם שלהם מגיל צעיר, כלובים מסוג זה יכולים לסייע להם בהתמודדות עם חרדה ואי שקט.

 

האם שימוש בכלוב אילוף לכלב הוא פתרון מומלץ?

למרות שבעלי כלבים רבים עשויים לחוש אשמה על השימוש בכלוב אילוף עבור הכלב שלהם, כדאי לדעת שחללים סגורים מעין זה יוצרים מחסה שבו הכלב יכול לנוח ולהירגע. למעשה, כלבים מחפשים באופן אינסטינקטיבי אחר חללים קטנים כדי ליצור לעצמם מקומות מפלט מוגנים.

לכן כלובי אילוף הם לא רק אמצעי אילוף מומלצים ושימושיים עבור גורים, אלא גם מקלט בטוח ונוח עבור לכלבים מבוגרים ופתרון מציל חיים למקרי חירום .

האם שימוש בכלוב אילוף לכלב הוא פתרון מומלץ?

 

השימוש בכלוב אילוף כחלק מחינוך הכלב לצרכים

רוב הווטרינרים ומאלפי הכלבים ממליצים לאלף כלבים כבר מגיל צעיר. אילוף בכלוב אקלום הוא חלק חיוני בתהליך של הרגלת הגורים לבית וגמילתם מעשיית צרכים בבית, מכיוון שכלבים לא אוהבים ללכלך את המקום שבו הם לנים. באמצעות הרגלת הכלב ללינה בכלוב אילוף, הוא מתרגל גם לשלוט על שלפוחית השתן שלו אט אט.

השימוש בכלוב אילוף כחלק מחינוך הכלב לצרכים

 

איך להרגיל את הכלב לכלוב אילוף בשמונה צעדים פשוטים

שימוש נכון ויעיל בכלובי אילוף עובר דרך 8 שלבים עיקריים כדלקמן:

 

שלב 1: בחירת כלוב האילוף המתאים לכלב שלכם

מציאת כלוב הגורים הטוב ביותר עבור הכלב שלכם היא המפתח להצלחה בתהליך.

חשוב לבחור בכלוב אילוף עמיד ונוח שמתאים להעדפות והצרכים של הכלב. יש כלבים שמעדיפים לישון במקום חשוך, ועבורם מלונה או כלוב הטסה שהם סגורים יותר – יתאימו עבור התהליך. לעומת זאת כלוב אילוף עם סורגי ברזל מתאים יותר לכלבים אחרים.

חשוב, שלא תקנו כלוב אילוף גדול מדי עבור הכלב שלכם, אלא תתאימו בהתאם לגודל הצפוי לכלב בבגרותו את הכלוב שיתאים לגודלו הסופי. כך תוכלו להגדיל את המתחם של הכלב בהדרגה ולהעניק לו יותר ויותר מקום ככל שיתבגר.

שלב 1: בחירת כלוב האילוף המתאים לכלב שלכם

 

שלב 2: הרגילו את הכלב להרגיש בנוח בכלוב האילוף

ככל שהגור שלכם יקשר את כלוב האילוף עם רוגע ונינוחות – כך בסופו של דבר יהיה לו נעים יותר לבלות שם. לכן חשוב לתזמן את הכנסת הכלב למתחם שלו ולעשות זאת בהדרגה. לצורך העניין, אם תכניסו את הגור לכלוב דווקא כשהוא במצב רוח למשחקים, סביר להניח שהוא רק יאבק לצאת מהכלוב כדי לשחק.

אבל אם תכניסו אותו לשם אחרי שסיימתם לשחק כשהוא כבר רגוע, סביר להניח שהוא יראה בכלוב האילוף מקום מנוחה ראוי. התחילו בלהכניס אותו פנימה למשך 10 דקות בכל פעם והתקדמו משם.

שלב 2: הרגילו את הכלב להרגיש בנוח בכלוב האילוף

 

שלב 3: דאגו למצע נוח עבור הכלב בתוך הכלוב

יש אנשים שמשתמשים במיטות כלבים או פורסים עבור הכלב מגבות בתוך כלוב האילוף כדי ליצור עבורו סביבה נוחה, אבל זו לא תמיד האפשרות הטובה ביותר. יש גורים שעלולים לקרוע מיטת כלבים לגזרים או להשתין עליה, ולכן יש כאן עניין של ניסוי וטעייה. לפעמים דווקא מתברר שמספיקה מחצלת שתונח על רצפת הכלוב משום שישנם כלבים שמעדיפים לישון על גבי משטחים קשים.

שלב 3: דאגו למצע נוח עבור הכלב בתוך הכלוב

 

שלב 4: תנו לכלב פינוק לאחר שהוא נכנס לכלוב האילוף

המטרה כאן היא ליצור התנייה חיובית בין הכניסה לכלוב האילוף לבין קבלת תגמול מהנה. אחד הטריקים המומלצים שמסייעים להרגיל את הכלב לכלוב האילוף הוא לתת לו צעצוע קונג מלא בחמאת בוטנים (לא ממותקת). כך כשהכלב מסתובב בכלוב האילוף, יש לו  אטרקציה שמעסיקה אותו לאורך זמן. זה מרגיל את הכלב לשהות למשך פרקי זמן ממושכים יותר במתחם שלו, תוך שהוא מקשר אותו לפעילות מהנה.

שלב 4: תנו לכלב פינוק לאחר שהוא נכנס לכלוב האילוף

 

שלב 5: זכרו להוציא את הכלב מכלוב האילוף

למרות שכלוב האילוף מסייע בגמילת הגור מעשיית צרכים בבית, אל תשכחו שהכלב שלכם צריך גם זמן מחוץ לכלוב האילוף כדי לשחק, לאכול ולהתפנות. למרות שכלבים לא אוהבים ללכלך במקום שבו הם ישנים, אם יעבור זמן ארוך מדי בכלוב מבלי שאפשרתם לכלב להתרוקן, הוא בסופו של דבר עלול לעשות את צרכיו בכלוב ואתם תהיו אלו שיאלצו לנקות את הבלאגן.

שלב 5: זכרו להוציא את הכלב מכלוב האילוף

 

שלב 6: שלבו את כלוב האילוף במשחקים עם הכלב

הכלב לא צריך לראות את כלוב האילוף כמקום שלילי או כעונש. כדי להימנע ממצב כזה, יש לשלב את הכלוב במשחקים מהנים שבהם הגור נכנס ויוצא מהכלוב הפתוח לפי רצונו. תוכלו למשל לזרוק כדור לתוך הכלוב בזמן משחק עם הכלב או להחביא פינוקים טעימים בפנים כדי שהכלב ימצא אותם.

שלב 6: שלבו את כלוב האילוף במשחקים עם הכלב

 

שלב 7: הקפידו להכניס את הכלב לכלוב האילוף ללא קולר ורצועה

לעולם את תאפשרו לכלב שלכם להיות עם קולר או רצועה עליו כשהוא נכנס לכלוב האילוף. זאת משום שאם אלו יתפסו בסורגים חלילה, הכלב עלול להיחנק.

שלב 7: הקפידו להכניס את הכלב לכלוב האילוף ללא קולר ורצועה

 

שלב 8: הגדילו את משך השהייה בכלוב האילוף בהדרגה

יש להגדיל את פרקי הזמן שבהם הגור שלכם שוהה בכלוב הגורים טיפין טיפין ובהדרגה. לצורך העניין אין לצאת פתאום מהבית לשש שעות ולהשאיר אותו לבד בכלוב, אבל לאחר שהכלבלב התרגל לשהייה קצרה בכלוב שלו – ניתן בהדרגה להוסיף בכל פעם 10 דקות נוספות.

אם הגעתם למצב שאתם יוצאים מהבית למשך שעה רצופה או יותר, מומלץ להשתמש במצלמת אינטרנט כדי לראות מה הכלב עושה בזמן שאתם מחוץ לבית ואיך הוא מגיב לסיטואציה. כשתחזרו תוכלו כמובן לתגמל אותו.

שלב 8: הגדילו את משך השהייה בכלוב האילוף בהדרגה

 

לסיכום

בעבודה עם כלוב אילוף, חשוב להיות סבלניים כדי לראות תוצאות. הכינו את עצמכם לשישה חודשי אימון לפחות. אין ספק שצפויות עליות ומורדות בתהליך מכיוון שכלבים אינם לומדים באופן ליניארי. אולם אם תתמידו – ההצלחה בוא תבוא.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

קליקר אילוף לכלב

כלבים שלא בשונה מאיתנו בני האדם, נוהגים לחזור שוב ושוב על פעולות שמסייעות להם להשיג את מה שהם רוצים. לכן באילוף כלבים באמצעות חיזוקים חיוביים

כלוב אילוף לכלב גדול

כלובי אילוף או בשמם הנוסף – "כלובי אקלום" או "כלוב הטסה", הם אמצעי אילוף יעילים ופרקטיים במיוחד המשמשים לחינוך גורים וכלבים בוגרים כאחד. אף על

כלוב גורים

רוב הווטרינרים, המאמנים ומגדל הכלבים, ממליצים לאלף כלבים כבר מגיל צעיר. כלוב גורים הוא חלק חיוני בתהליך הביות של גורי כלבים והרגלתם לחיים בבית ובחיק

רצועת אילוף לכלב

רצועת אילוף לכלב הינה רצועה שמאפשרת לחנך כלבים למשמעת ואינטראקציות חברתיות, ולתרגל עמם תקשורת והקשבה לבעליהם. השימוש ברצועות אילוף לכלבים תורם בין היתר גם לשיפור

גדר תיחום לכלב

גדר תיחום לכלבים היא גדר מפרקית ממתכת הבנויה במרבית המקרים משמונה צלעות שביחד יוצרות צורת מתומן. תפקידן של גדרות מסוג זה הינו לאפשר את יצירתו

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס