קולר דוקרנים

לא קל להיות הבעלים של כלב שמושך ברצועה, במיוחד כשהכלב הזה הוא כלב גדול וחזק. לאורך השנים, מאלפים ומומחי כלבים רבים חלקו את דעתם על הדרך הטובה ביותר להתמודד עם כלבים שמושכים ברצועה בטיולים.

אולם עד היום בעלי כלבים רבים אינם בטוחים אילו שיטות עובדות באמת, ואילו שיטות רק מחמירות את הנטייה של הכלב למשוך ברצועה.  אחת השיטות היותר שנויות במחלוקת בהקשר זה, היא השימוש בקולר דוקרנים ובסקירה להלן נסביר מדוע.

 

מהו קולר דוקרנים ולמה הוא נועד?

קולר דוקרנים, הוא סוג של קולר חנק לכלבים העשוי מתכת ומאובזר בהתאם לשמו – בדוקרנים המצויים בהיקף הפנימי של הקולר. דוקרנים אלו ננעצים בצווארו של הכלב שעונד את הקולר, כאשר הוא מושך את הרצועה. הדבר מסב לכלבים כאב ואי נוחות ובשל כך, משמש כאמצעי אילוף והרתעה, אשר נועד לשרש את ההרגל של הכלב למשוך הרצועה בטיולים עם בעליו.

מהו קולר דוקרנים ולמה הוא נועד?

 

מדוע קיימת מחלוקת סביב השימוש בקולר דוקרנים לכלבים?

קולרי דוקרנים נחשבים בקרב מאלפי כלבים ובעלי כלבים רבים, כאמצעי אילוף שאינו הומני. ישנם אמנם מאלפים שמוכנים להישבע בקולרים הללו כאמצעי אפקטיבי ואמין לחינוך הכלב.

אולם כיום, רבים מהמאלפים המוסמכים, הווטרינרים והמומחים להתנהגות כלבים, תמימי דעים לגבי היותם של קולרי הדוקרנים, כמו גם קולרים חשמליים וקולרי חנק מסוגים אחרים, אמצעי אילוף שאינו יעיל ובנוסף לכך – גם כזה שעלול להזיק לבריאותו של הכלב.

מדוע קיימת מחלוקת סביב השימוש בקולר דוקרנים לכלבים?

 

ישנה אלטרנטיבה ראויה לשימוש בקולר דוקרנים באילוף כלבים?

בהתחשב בנאמר לעיל על קולר הדוקרנים, קשה שלא לתמוה מה החלופה לשימוש בו, אם בכלל קיימת. האם העובדה שמדובר באמצעי אגרסיבי לחינוך הכלב למשמעת, פירושה שהברירה היחידה עבור בעלי כלבים שאכפת להם מרווחתו של כלבם, היא להשלים עם העובדה שהכלב מושך ברצועה? התשובה היא כמובן שלילית.

כיום, ישנם מספר סוגים של חלופות הומניות ובטוחות בשוק המוצרים לכלבים שהוכחו ככאלו שמפחיתים ואף מבטלים את הנטייה של הכלב למשוך בטיולים. דוגמה מצוינת לחלופה מומלצת לקולרי חנק ודוקרנים, היא רתמה לכלב. בשורות הבאות נבחן את הסיבות שבגינן הכלב מושך ברצועה מלכתחילה ואת האופן שבו השקעה ברתמה הנכונה יכולה לעשות את כל ההבדל בחוויית הטיול שלכם איתו.

ישנה אלטרנטיבה ראויה לשימוש בקולר דוקרנים באילוף כלבים?

 

למה כלבים מושכים את הרצועה בטיולים?

ייתכן שהכלב שלכם נוהג לגרור אתכם אחריו כשאתם מטיילים איתו בחוץ, מכמה סיבות אפשריות:

  • הכלב שלכם פשוט זז מהר יותר מכם.
  • ייתכן שהכלב שלכם סובל מחרדת רצועה.
  • לכלב שלכם יש אינסטינקט טבעי להתנגד כשהוא מרגיש קשור.
  • הסביבה של הכלב שלכם מעוררת וסוחפת אותו.
  • ייתכן שהכלב שלכם עוד לא התרגל ללבישת רצועה ועדיין נמצא בשלבי הסתגלות ראשוניים לכך.
  • אתם משתמשים בציוד הלא נכון.

למה כלבים מושכים את הרצועה בטיולים?

 

לחלק מהכלבים יש אינסטינקט טבעי למשוך

למרבה הצער, חלק מבעלי הכלבים עשויים שלא להיות מודעים לפתרונות האפשריים בכל הנוגע לסיוע לכלב שלהם להרגיש בטוח יותר ורגוע כשהוא קשור ברצועה, מה שמוביל בעלים רבים לפנות לשיטות אילוף אגרסיביות תוך שימוש בקולרי חנק, קולרי דוקרנים או קולרים חשמליים.

עם זאת, מחקרים רבים הראו כי לאילוף כלבים באמצעים אברסיביים, או אימון באמצעות שיטות המבוססות על חיזוקים שליליים כמו קולר דוקרנים ושאר אמצעי ריסון וענישה מכאיבים, לעיתים קרובות יש דווקא השפעות שליליות על כלבים.

מנגד, על פי מחקרים שפורסמו בכתבי עת בנושא התנהגות בעלי חיים בשנים האחרונות, ניכר כי בעלי כלבים רבים מדווחים על יעילות גבוהה יותר של שיטות אילוף מבוססות חיזוקים חיוביים. המשמעות היא שהיו להם תוצאות טובות יותר עם הכלבים שלהם בעת שעשו שימוש בשבחים, חטיפי אילוף לכלבים וציוד מתאים שאיפשר להם לטייל עם הכלב מחוץ לבית באופן בטיחותי ונשלט יותר, כמו רתמות לכלבים.

לחלק מהכלבים יש אינסטינקט טבעי למשוך

 

הרתמות הטובות ביותר לכלבים מושכים

ישנם ארבעה סוגים עיקריים של רתמות לכלבים שעובדים בצורה יעילה מאוד לריסון כלבים שמושכים בטיולים, כשמשלבים את השימוש ברתמה בחיזוקים חיוביים:

עבור הכלבים החזקים ביותר שנוטים לסבול מחרדת רצועה עזה ובעיות תגובתיות, ניתן להשתמש ברתמת ראש. ישנם מספר מותגים שונים של רתמות ראש, אך כולן פועלות בדרך כלל באותו האופן. הרתמה מקיפה את חוטמו של הכלב או עוברת מאחורי אוזניו ומתחת לסנטרו בזמן שהרצועות שלה מחוברות לצוואר הכלב, או שהם מאחורי אוזניו.

הבאה ברשימת הרתמות היעילות לחינוך כלבים מושכים, היא רתמת הלולאה הקדמית. רתמות אלו מגיעות עם לולאה באזור החזה של הכלב. תפקידן הבסיסי הוא להפחית את האינסטינקט הטבעי של הכלב שלכם למשוך קדימה, כנגד הלחץ של הרצועה על הצוואר או הגב שלו. רתמת לולאה קדמית גם מקלה על הולכת כלבכם בטיולים מכיוון שיש סיכוי גבוה יותר שילך לצדכם במקום לפניכם עקב מיקום הרצועה והמקום בו הכלב מרגיש את המשיכה.

רתמת לולאה אחורית היא רתמה פופולרית נוספת, אם כי סוג זה של רתמה פחות מומלץ לכלבים גדולים מאוד או כלבים חזקים שנוטים למשוך בחוזקה ברצועה. רתמת לולאה אחורית היא אופציה מצוינת לכלבים קטנים יותר, לכלבים שלא מושכים כל כך חזק, או לכלבים שרק צריכים סיוע ראשוני להתרגל להולכה עם רצועה.

קיימות גם רתמות דו כיווניות עם תפס קדמי ותפס אחורי, שמאפשרות לחבר את הרצועה גם באזור החזה של הכלב וגם באזור הגב בקלות, בהתאם לצורך. למרבה המזל, כל המוצרים הללו זמינים באינטרנט וברוב החנויות לחיות מחמד.

הרתמות הטובות ביותר לכלבים מושכים

 

לסיכום

ישנן דרכים שונות ואמצעים מגוונים שיכולים לסייע לכם להרגיל את הכלב שלכם ללכת עם הרצועה כשהיא רפויה מבלי להתנגד לה. קולר דוקרנים, בעינינו, הוא כבר מזמן לא הפתרון האפקטיבי והמומלץ ביותר. כפי שראינו, עם הרתמה הנכונה אפשר להשיג את אותה המטרה אך חשוב לבחור ברתמה המתאימה לגודלו, משקלו וחוזקו של הכלב שלכם. גם בנושא זה – מאלף כלבים מנוסה ואמין יידע לכוון אתכם.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

פאוץ אילוף כלבים

אילוף של כלבים זהו תהליך ארוך ומורכב, שיכול להשתרע על פני חודשים ארוכים. האילוף קורה במגוון רחב של לוקיישנים, וכאשר הולכים על אילוף מורכב יותר,

פריזבי לכלבים

הפנטזיה של כל מי שמאמץ כלב היא לדעת לשחק איתו וליהנות ממנו. הדבר הראשון שעולה לראש כמשחק משותף עם כלבים – הוא משחק הפריזבי המפורסם.

קליקר אילוף לכלב

כלבים שלא בשונה מאיתנו בני האדם, נוהגים לחזור שוב ושוב על פעולות שמסייעות להם להשיג את מה שהם רוצים. לכן באילוף כלבים באמצעות חיזוקים חיוביים

כלוב אילוף

כולנו רוצים כלב ממושמע להפליא שלא הורס דברים בבית ויודע לעשות צרכים בחוץ – ולשימוש בכלוב אילוף לכלבים יש חלק חשוב בהשגת המטרות הללו. כלוב

כלוב אילוף לכלב גדול

כלובי אילוף או בשמם הנוסף – "כלובי אקלום" או "כלוב הטסה", הם אמצעי אילוף יעילים ופרקטיים במיוחד המשמשים לחינוך גורים וכלבים בוגרים כאחד. אף על

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס