אילוף רוטוויילר

בין אם אתם מתכננים לאמץ גור רוטווילר, מתקשים באילוף כלב הרוטוויילר שלכם או מודאגים מכך שלרוטוויילר שלכם יש נטיה לתוקפנות, הגעתם למקום הנכון. במדריך שלפניכם נסקור כמה טיפים חשובים ומועילים לאילוף רוטוויילר שכל מי שמגדל כלב מסוג זה צריך להכיר.

 

טיפ ראשון: התחילו לאלף את הרוטוויילר שלכם כשהוא עדיין צעיר

אילוף רוטווילר משיג את ההצלחה הכי משמעותית כאשר מתחילים  לאמן את הכלב עד גיל 6 חודשים. אם הרוטוויילר שלכם מבוגר יותר, התהליך עשוי לקחת יותר זמן, ולהיות כרוך במאמץ רב יותר וסבלנות מהצד שלכם. אולם אין סיבה שזה ירתיע אתכם מאילוף הרוטוויילר שלכם.

טיפ ראשון התחילו לאלף את הרוטוויילר שלכם כשהוא עדיין צעיר

 

כלבי רוטוויילר ידועים כבני לוויה מאוד אינטליגנטיים, צייתנים ונאמנים. בבסיסים, הם רק רוצים לשמח ולרצות את בעליהם, אז אל תתייאשו אם הרוטוויילר שלכם מבוגר יותר ועדיין לא מאולף. בעזרת אילוף באמצעות חיזוקים חיוביים ותקשורת נכונה – ניתן לאלף כלבי רוטווילר בכל גיל.

אילוף רוטוויילר
אילוף רוטוויילר

טיפ שני: הבינו איך להניע את הכלב לפעולה מבלי לשבור את רוחו

דומיננטיות היא מונח באילוף כלבים שעושים בו שימוש מוגזם, ולעתים קרובות הוא אינו מובן כהלכה. למרות הנחת המוצא של בעלי רוטווילרים ומאלפים מסוימים, גילויי אגרסיביות כלפי הכלב, הם לא הבסיס הנכון לבסס עליו יחסיו היררכיה תקינים בין הרוטווילר לבעליו, משום שהם גורמים לכלב להגיב מתוך פחד ורתיעה ולא מתוך רצון לשתף פעולה.

אולם מי שמעוניינים להפוך את הרוטווילר שלהם לכלב יציב ונינוח, יגלו שיש דרכים יעילות אחרות שאינן אגרסיביות ושליליות, שבהן ניתן לעודד התנהגות טובה של הרוטוויילר שלנו.

טיפ שני: הבינו איך להניע את הכלב לפעולה מבלי לשבור את רוחו

 

טיפ שלישי: השקיעו בסוציאליזציה של גור הרוטוויילר שלכם

חשוב מאוד לוודא שהרוטוויילר שלכם חש בנוח בקרבת אנשים וכלבים אחרים. ניתן לעשות זאת על ידי הוצאת הגור לטיולים מחוץ לבית, לביקור בבתים של אנשים אחרים וכן על ידי הזמנת אורחים הביתה. זהו המפתח להפיכת גור הרוטוילר שלכם לכלב שמח ונינוח בבגרותו.

סוציאליזציה במובנים רבים, חשובה יותר לרווחתו של הרוטוויילר שלכם מתהליך האילוף למשמעת. יחד עם זאת, חשוב לוודא שכל אינטראקציה חברתית שיש לכלב שלכם, תתרחש באווירה נינוחה, נעימה וחיובית, משום שחוויות אלו הן המקום שבו הכלב אמור לבנות את הביטחון העצמי שלו וללמוד כיצד להגיב למצבים שונים.

טיפ שלישי: השקיעו בסוציאליזציה של גור הרוטוויילר שלכם

 

טיפ רביעי: תגמלו את הכלב על פעולות רצויות

אילוף מבוסס חיזוקים חיוביים הוא שיטת אילוף שבמסגרת נהוג לתגמל את הכלב על פעולות רצויות שאנו רוצים לשמר אצלו. אימונים מבוססי תגמול הם למעשה הדרך הטובה ביותר שבה תוכלו לתקשר עם הרוטווילר שלכם. ניתן לתגמל את הכלב עם חטיפים לכלבים, צעצועים לכלבים, ליטופים או שבחים. עוד שיטה יעילה מאוד לאילוף כלבי רוטוויילר היא לגרום לתרגילי האילוף להרגיש כמו משחק.

טיפ רביעי: תגמלו את הכלב על פעולות רצויות

 

בכל מקרה, כאשר אתם מנסים ללמד את הרוטוויילר שלכם פקודה והוא מבצע את הפקודה בהצלחה, חשוב לתת לו את הפרס שלו באופן מיידי כדי שיבין את הקשר הסיבתי בין הדברים. אולם מכיוון שאילוף יכול להיות תהליך ארוך ורוטוויילרים ידועים כבעלי נטייה לעודף משקל, עדיף להגביל את התמריצים מבוססי המזון למינימום האפשרי ולתגמל את הרוטווילר שלכם באמצעים אחרים, כמו פינוקים ומשחק.

אילוף רוטוויילר
אילוף רוטוויילר

טיפ חמישי: הימנעו בכל מחיר מאלימות פיזית ומצעקות

כאשר מאלפים רוטוויילר או כל כלב אחר, אין מקום לשימוש באלימות מכל סוג שהוא. הכאת הכלב או צעקות לא זאת בלבד שאינם מקדמים את התהליך, אלא שהם נוטים גם להסב נזקים בטווח הארוך. אף שמדובר בגזע גדול, גם רוטווילר שסופג מכות, צעקות וענישה באמצעים שליליים אחרים, יכול בקלות להפוך לכלב כבוי, מפוחד וחסר מוטיבציה – שלא לומר, לגרום לבעיות התנהגות שונות לצוץ.

לא אחת, אילוף באמצעות חיזוקים שליליים מוביל לכך שהכלב אינו מצליח ללמוד את פקודת האילוף כלל. לכן אם אתם מרגישים מתוסכלים, עדיף להתרחק, לעסוק במשהו אחר לזמן מה ולנסות שוב במועד מאוחר יותר. צעקות ואיבוד קור רוח מצידכם רק יפחידו ויבלבלו את הכלב והן בהחלט לא הדרך הנכונה להשיג את מטרות האילוף.

טיפ חמישי: הימנעו בכל מחיר מאלימות פיזית ומצעקות

 

טיפ שישי: הגיבו מהר

הבסיס לאילוף כלבים טוב הוא תזמון מושלם. לרוטוויילר שנענש על כך שעשה את צרכיו בבית לפני 3 שעות, לצורך העניין, אין מושג מה הוא עשה. לכן כל ניסיון להעניש את הכלב במצב כזה, יהיה חסר תועלת. לעומת זאת, אם תדאגו לתגמל את הכלב שלכם על ביצוע הפעולות הרצויות במקום להעניש אותו על מה שאינו רצוי לכם, תוכלו לראות איך התוצאות ממהרות להגיע.

אולם כאמור, יש להקפיד על נושא הטיימינג. לימדתם את הכלב את פקודת "שב" ודאגתם לשבח אותו בדיוק כשהישבן שלו נגע בקרקע? אם תעשו זאת מספר פעמים ברציפות ותקפידו לשמור על עקביות בתזמון של מתן התמריץ החיובי – בפעם הבאה שתבקשו ממנו לשבת, הוא יזכור את ההרגשה הטובה ויבצע זאת מרצונו החופשי.

טיפ שישי: הגיבו מהר

 

טיפ שביעי: התחילו בפקודות פשוטות

הרוטוויילר שלכם, בין אם הוא גור או מבוגר, חייב ללמוד כמה פקודות אילוף בסיסיות כדי שניתן יהיה להתקדם בתהליך האילוף ולהקנות לו משמעת בסיסית. לכן לפני שאתם ממהרים ללמד את הרוטוויילר שלכם לבצע להטוטים שונים, חשוב ללמד אותו באמצעות תרגילי החיזוק החיובי שהוזכרו קודם לכן, איך לשבת, לבוא אליכם וללכת לצידכם בטיולים. הפקודות הבסיסיות האלה, הן מה שיסייעו להפוך את הרוטוויילר שלכם לכלב ממושמע, רגוע ונוח.

טיפ שביעי: התחילו בפקודות פשוטות

 

טיפ שמיני ואחרון: סבלנות

סבלנות היא אולי החלק החשוב ביותר, כמו גם הקשה ביותר, באילוף הרוטוויילר שלכם. זהו ללא ספק, המפתח להצלחת התהליך. לכן חשוב לשמור תמיד על קור רוח ולהישאר רגועים. זכרו שהכלב שלכם רוצה לשמח אתכם, אך לא תמיד הוא מבין את כוונתכם או מרוכז מספיק. יש כאן עקומת למידה עבור שני הצדדים, שבמהלכה נדרשים לא מעט ניסוי וטעיה כדי להבין מה עובד הכי טוב עבורכם ועבור כלבכם, ואיך לייצר תקשורת אפקטיבית עמו.

אולם כלל האצבע הוא שאם אתם תהיו רגועים, גם הכלב שלכם יהיה רגוע. ככל שתיגשו לתהליך האילוף של הרוטווילר שלכם בסבלנות רבה יותר, כך תקבלו תוצאות טובות יותר. כמובן, בעזרת ליווי של מאלף כלבים עם ניסיון באילוף רוטווילרים, ניתן לייעל את התהליך ולהגיע לתוצאות מרשימות מאוד בפחות מאמץ.

טיפ שמיני ואחרון: סבלנות

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס