אילוף צ'יוואווה

צ'יוואווה, אשר שמו הוא כשם מדינה במקסיקו, נחשב לכלב הקטן ביותר בעולם. כלבים אלה נחשבים אהובים מאוד לאימוץ, מפאת גודלם הזעיר ומאפייניהם הייחודיים ובהם מסירות, אנרגטיות וחוכמה.

למרות שבמבט ראשון לא נראה צורך או דרישה לסיועו של מאלף כלבים טוב עם גזע זה, כדי שהן בעל הכלב והן הכלב יחוו מערכת יחסים טובה ובריאה, כדאי מאוד לשקול לחיוב פנייה לאילוף צ'יוואווה מקצועי. למעשה אילוף הגור הינו הכרחי הן לבריאותו הנפשית, והן להתאמתו לבעליו.

 

החיים עם צ'יוואווה ככלב מחמד

הטמפרמנט של הצ'יוואווה הוא ייחודי במובנים רבים. ראשית, הכלב יהיה מרוצה לחלוטין מבילוי הזמן שלו איתכם, כבעליו. ככלבי לוויה, צ'יוואווה גדלים ונעשים מחוברים וצמודים מאוד לירך בעליהם ולכל מקום שהם הולכים. יחד עם זאת, התקשרות זו יכולה גם להוביל להתנהגויות דומיננטיות, אגרסיביות ותוקפניות.

הצ'יוואווה עלול להתנהג ככלב גדול יותר, ולדחות אנשים זרים. כמו כן, הוא עלול להיות תוקפני בחברת כלבים אחרים או ילדים ולהיבהל ולקפוץ מכל רעש בחוץ. למרות שכלבים אלה הינם מקסימים ולפעמים אף מבדרים, הם עלולים לא להיות נעימים כאשר הם לא מאולפים.

אילוף צ'יוואווה
אילוף צ'יוואווה

למה ומתי נדרש אילוף כלבי צ'יוואווה?

הצ'יוואווה אשר עלול להיקשר באופן מאד צמוד לבעליו, כאמור, עד כדי קושי בהיפרדות ונפרדות, יעדיף פעמים רבות לחכות לבעליו, גם אם במחיר הרמה על הידיים. אין זה כורח המציאות וניתן באמצעות אילוף צ'יוואווה להתגבר על קושי זה, אם הוא קיים במערכת היחסים.

ישנם המבקשים לאלף את הצ'יוואווה לעשיית צרכים בארגז חול או במקום כלשהו, בדומה לחתולים. אולם כדאי להבין שסוג זה מעדיף לעשות את צרכיו בדומה לשאר הכלבים ולכן יעדיף מקומות פתוחים רחוקים מהבית. בדומה לסוגי כלבים אחרים בכלל, אילוף כלבים קטנים בפרט, יהיה היעיל ביותר כאשר הוא נעשה בגיל צעיר, ויש האומרים שבמהלך 20 השבועות הראשונים לחייו.

הצ'יוואווה עלול להיות אגרסיבי ותוקפני כאשר הוא פוגש אנשים זרים, או לאורחים שונים בבית. ולכן במהלך אילופו, יש לחשוף אותו לאנשים רבים ככל האפשר, כדי למנוע מצב של תוקפנות בשלב מאוחר יותר בחייו. ככל שתקדישו מזמנכם ומרצכם כדי לחנך ולאמן את הגור שהגיע לביתכם, כך תוכלו לדעת בוודאות יתר את מאפייניו ככלב בוגר יותר.

למה ומתי נדרש אילוף כלבי צ'יוואווה?

 

מהם האתגרים הקיימים בעת אילוף צ'יוואווה?

אילוף צ'יוואווה צריך להתגבר על האתגר הגדול מכולם, אשר מעסיק בעלי כלבים רבים, והוא עשיית הצרכים. כדי ללמד את הכלב שהוא צריך לעשות את צרכיו מחוץ לבית, יש להרבות בטיולים בחוץ וכן לספק לו פידבק חיובי שהוא עושה זאת, בצורת אוכל או ממתק.

מאלף כלבים טוב ידאג שהצ'יוואווה יבין שכדאי לו לעשות את צרכיו בחוץ, ואין שום סיבה שבגינה הוא יכול לעשות אותם בבית. עם זאת, יש לזכור כי לא ניתן להוציא כלבים קטנים לטיולים ארוכים, מכיוון שהם מעייפים מדי עבורם. יש לנהוג בצ'יוואווה בעדינות ובמסירות, גם כאשר בוחרים רצועה להליכה. מעבר לנושא הצרכים, יש לקחת בחשבון בזמן האילוף, כי הצ'יוואווה הינו כלב מאוד מסור מאוד מחד, אך גם עלול להיות מאוד רכושני מאידך.

לא תמיד מאפיין זה מתקבל בהבנה אצל הבעלים, כך שיש להדגיש זאת בעת האילוף ולגרום לו להבין את מקור הסמכות אשר נמצאת מעליו.  ככלל, אילוף צ'יוואווה נדרש גם לשם בריאותו הנפשית. למרות שהוא נראה קטן, הוא חייב ללכת לגני כלבים, להנות מזמן איכות עם בעליו ולהפחית זמני שיעמום או אצירת אנרגיה.

אילוף צ'יוואווה
אילוף צ'יוואווה

עקרונות בסיסיים במהלך אילוף כלבים קטנים ואילוף צ'יוואווה בפרט

ישנם עקרונות בסיסיים הנדרשים בכל תהליך של אילוף צ'יוואווה, אשר ישמשו אתכם, כבעלי הכלב, כפי שהם משמשים מאלף כלבים טוב. בניגוד לאמונה הרווחת, הכלב הקטן והמקסים הזה חושב שהוא שומר על הבית ויעשה כל מה שהוא צריך לעשות כדי להראות לכם שזה נכון, אם תאפשרו לו ולכן יש לקבוע גבולות ולהיות מנהיג. כדי לחנך באמת צ'יוואווה, עליכם להיות מנהיגי האלפא, אחרת הכלב תמיד ירגיש שהוא אחראי.

כך תעשו זאת כהלכה:

  • קישור בין התנהגות לחיזוק חיובי – עקרון זה נכון לכל סוגי האילופים הקיימים, והוא הוכח באמצעות מחקרים רבים. הדרך הטובה ביותר בה הכלב יוכל להבין מה מצופה ממנו, היא לתת לו חיזוק חיובי ותגמול בדמות ליטוף, ממתק, משחק וכו' מיד לאחר שהוא ביצע את הפעולה הרצויה. שיטת החיזוקים נדרשת גם כאשר הכלב מבצע פעולה אסורה, אולם אז יש למנוע ממנו את אותו חיזוק או תגמול ולהגיד "לא" באופן שיבהיר לו שהוא עשה דבר אסור.
  • זמני האכלה – האכילו את הצ'יוואווה שלכם במרווחי זמן מוגדרים. לעולם אל תתנו לכלב לקבוע מתי הוא רוצה לאכול, מכיוון שכך הוא יתאים עצמו לזמני הבית ויתרגל לדעת מי המחליט והקובע בתחום זה.
  • טיולים – יש להוציא את הצ'יוואווה פעמיים ביום או יותר, אך יש להקפיד לשלוט בקצב ההליכה ובכיוון. אל תתנו לכלב למשוך או להכתיב את הכיוון אליו אתם הולכים. בעת אילוף צ'יוואווה יש להשתמש ברצועת אילוף, או רצועה אחרת, אשר תלמד את הגבולות הרצויים.
  • גבולות ומגבלות בתחומי הבית – למרות שהצ'יוואווה הינו כלב קטנטן, ואפשר לכאורה לתת לו לעלות על הרהיטים מתי שהוא רוצה, כדאי לא לעשות זאת מכיוון שכאמור, שליטה בחלל חשובה להטלת מגבלות. ההמלצה היא לא להגיב לנביחות או יבבות של הכלב המעוניין לעלות על הרהיטים ולדבוק בגבולות שקבעתם לעצמכם.
  • חיזוק חיובי כנגד התנהגות רגועה – כשאתם יוצאים אוו נכנסים לבית, עליכם להתבונן על הכלב והגיבו אליו רק כאשר הוא נמצא במצב רגוע ונינוח.

עקרונות בסיסיים במהלך אילוף כלבים קטנים ואילוף צ'יוואווה בפרט

 

לסיכום

למרות העקשנות ההתחלתית של כלבים אלה, אילוף צ'יוואווה עשוי לתגמל לטווח הארוך, ולבסס מערכת יחסים עמוקה בין הכלב ובעליו, ולכן מומלץ מאוד לפנות למאלף כלבים מקצועי כדי ללמוד איך לעבוד עם כלבכם בצורה נכונה.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס