אילוף פיטבול

לכלבי פיטבול יצא מוניטין רע של כלבים תוקפניים ומסוכנים, ולא לגמרי בצדק. האמת היא שהמזג של הכלב, תלוי במידה לא מבוטלת בבעליו. לכן כאשר מגדלים פיטבולים באהבה, בסבלנות ותוך השקעה בחינוך שלהם בכלים חיוביים ובהרגלתם לאנשים ובעלי חיים אחרים – מדובר בכלבי בית מקסימים, חברותיים ונאמנים מאוד, שאוהבים את בעליהם עד אין קץ.

יחד עם זאת, עם רמת האנרגיה והחוזק הגבוהה של גזע הפיטבול, אין ספק שמדובר על כלבים שאינם מתאימים לכל אחד. אולם מי שייבחר לפתוח את ביתו ואת ליבו לכלב פיטבול בכל זאת, ישמח לגלות גזע אינטליגנטי ורגיש להפליא, שלהוט מאוד לרצות וללמוד.

מסיבה זו, כלבי פיטבול לעתים קרובות מצטיינים באימוני צייתנות ובספורט כלבים. בשורות הבאות נסביר מה חשוב לדעת על אילוף פיטבול, על מנת להוציא מהכלבים הללו את המיטב ולהפוך אותם לכלבי מחמד נפלאים ונוחים שכיף לגדל בבית.

 

אילוף פיטבול – בין מיתוס למציאות

כלבי הפיטבול הם כאמור כלבים נבונים, נאמנים וטובי לב, אך לרוע המזל, הם נתפסים בקרב מרבית האנשים ככלבי תקיפה אלימים, אגרסיביים ומסוכנים. הסיבה לכך, היא שלרוב האנשים אין היכרות אישית עם פיטבולים והמידע שיש להם על הגזע הוא תוצר של סיפורים שמתפרסמים מעת לעת במדיה, על כלב פיטבול שתקף אדם או חיית מחמד אחרת, או על השימוש בכלבי פיטבול בקרבות כלבים.

אולם חשוב להבין כי למרות השם שיצא לפיטבולים ככלבים מסוכנים, מדובר בכלבים שיודעים להיות נוחים, עדינים וטובים מאוד עם אנשים וגם עם ילדים – כל עוד דואגים לחנך ולאלף אותם בצורה נכונה ובאמצעים חיוביים.

 

אז למה יצא לפיטבולים שם של כלבים מסוכנים?

פיטבולים הם בדרך כלל כלבים אוהבי אדם, אינטליגנטיים וכיפיים מאוד לגידול. אך בדומה לכל בעל חיים אחר – בידיים הלא נכונות, הוא עלול לפתח בעיות התנהגותיות שונות ונטייה לאגרסיביות. בעוד שתוקפנות ובעיות התנהגות של כלבים קטנים הן קלות יחסית למיתון ושליטה, כשמדובר על כלב חזק כמו הפיטבול, שבעליו מטפחים בו אגרסיביות במכוון או אינם פועלים כדי למתן אותה – התוצאות הן הרבה יותר דרמטיות.

כך קרה שהיסטריה תקשורתית ובעלים רעים, פגעו מאוד במוניטין של גזע הפיטבולים ככלבי בית. בישראל, שרשרת מקרי תקיפה שבהם היו מעורבים כלבים מגזע זה והגיעו לתקשורת, הובילה לחקיקת חוק המגביל את החזקתם של כלבי פיטבול בבתים – שאודותיו נרחיב בהמשך.

מאז ועד היום, כל תקרית שבה מעורב פיטבול רק מחמירה את הדעה הרווחת בציבור על הגזע כולו ובעליו. יחד עם זאת, חשוב לדעת שלפיטבולים יש פוטנציאל אילוף מצוין, ובחינוך נכון – הם מהווים תוספת נהדרת לכל משפחה ובית.

 

מה חשוב לדעת לפני שמאמצים פיטבול?

בשל הזיקה שלהם לאנשים, כלבים מגזע זה הם מועמדים טובים להצלה ולאימוץ, אך בתים פוטנציאליים צריכים להיבדק בקפידה כדי להבטיח שהבעלים החדשים יבינו ויקבלו את האחריות הכרוכה בגידול פיטבול. בעלים פוטנציאליים לפיטבול, צריכים לקבל מידע על מזגו של הגזע באופן כללי וגם על הכלב הספציפי שהם שוקלים לאמץ.

זאת על מנת שיהיו ערוכים להתמודד עם הצורך באילוף הפיטבול ומניעת פוטנציאל לתוקפנות. לרוב הפיטבולים יש יצר ציד חזק שטופח בהם על ידי דורות רבים של מגדלים, ולכן הם עשויים לרדוף אחרי בעלי חיים קטנים או ילדים.

את הדחף הזה ניתן בהחלט למתן באמצעות חינוך הפיטבול למשמעת ומשחק מרובה עימו. רבים מהפיטבולים מצטיינים בתרגילי משמעת ובספורט כלבים המבוסס על תרגילי זריזות, משחקי פריסבי או משחק בכדור. אולם הדבר מצריך מסירות והתמדה מרובה מצד הבעלים ולכן זה לא גזע שמתאים לכל אחד.

 

על אילוף פיטבול ופקודת הכלבים המסוכנים

פקודת הכלבים המסוכנים היא דבר חקיקה המונה כמה גזעי כלבים שסווגו כמסוכנים ובהם גם גזע הפיטבול. כל מאלף כלבים מקצועי שמכיר את הגזע, יספר לכם שפיטבולים הם לא כלבים מסוכנים כאשר מקפידים לחנך אותם כראוי, ולכן הכללתם בחוק זה מהווה עוול של ממש עבורם.  למרבה הצער, זהו המצב לאשורו ולכן מי ששוקל לאמץ פיטבול צריך להכיר את ההגבלות הקבועות בחוק הזה.

מעבר לכך שאנשים פרטיים בישראל אינם רשאים לקנות או למכור פיטבולים, על כל אדם שמחזיק בפיטבול חלה החובה לסרס את הכלב, איסור להרבעתו וכן החובה לעטות על הכלב מחסום פה כאשר יוצאים עימו מהבית. גם כדי להרגיל את הכלב למחסום, נדרש לעיתים תהליך אילוף, והדבר מתבצע פעמים רבות במקביל לחינוך הפיטבול להתנהגות רגועה בסביבת אנשים ובעלי חיים אחרים מחוץ לבית.

 

חשיבות הסוציאליזציה באילוף פיטבול

אם יש לכם גור פיטבול או פיטבול צעיר, או שאתם מתכננים לאמץ פיטבול בקרוב, סוציאליזציה (חיברות) היא התהליך שהכי קריטי להשקיע בו כדי להרגיל את הכלב שלכם להיות נינוח ולהגיב ברוגע כלפי אנשים, בעלי חיים ומצבים שונים כבר מגיל צעיר.

במסגרת תהליך זה נהוג להפגיש את הכלב בצורה מבוקרת עם גברים, נשים, ילדים וחיות מחמד אחרות במסגרת הטיולים בחוץ. חשוב להקפיד שהדבר יתבצע לאט, בהדרגה ותוך שהכלב מובל באמצעות רצועה קצרה. ככל שהפיטבול שלכם יצבור בשלב מוקדם לחייו, יותר התנסויות חיוביות באינטראקציה עם אנשים וחיות בסביבתו – כך הוא יהפוך לכלב נוח, רגוע ועדין יותר בבגרותו.

 

מדוע חשוב להשתמש בחיזוקים חיוביים כדי לאלף כלבי פיטבול?

בגלל מבנה גופם השרירי והכוח הרב של כלבי פיטבול, אילוף המבוסס על ריסון באמצעות רצועה או ענישה מסוגים אחרים, מתגלה לעיתים קרובות כבלתי יעיל עם פיטבולים, שלא לומר – מיותר. חשוב להבין שפיטבולים, כקבוצה, הם כלבים אינטליגנטים, עדינים לבעליהם וקלים יחסית לאילוף שכן הם להוטים מאוד לרצות את בעליהם.

לכן סביר להניח שתקבלו תוצאות טובות יותר מאילוף פיטבול באמצעות חיזוקים חיוביים, תוך שימוש בקליקר בשילוב עם תגמול חיובי כמו חטיפים לכלבים, צעצועים וליטופים, כאשר הכלב מבצע פעולה רצויה. בכל שלבי האילוף של הפיטבול, שבחים הם מרכיב מרכזי שתורם מאוד לדרבון חדוות הלמידה של הכלב. רוב הפיטבולים הם כאמור תלמידים נלהבים וישמחו לעבוד איתכם על תרגילים שונים אם תדאגו לנהוג בהם בחמלה, בכבוד ולתגמל את מאמציהם.

 

בשורה התחתונה

בסיכומו של דבר, אילוף פיטבולים הוא לא שונה מאוד מאילוף של כל גזע אחר. ההבדל העיקרי הוא הדעה הקדומה של אנשים לגבי פיטבולים. אך מי שישקיע את הזמן הנדרש לאילוף הפיטבול שלו, יזכה בבן משפחה אוהב, נאמן ונוח שייצג את גזע הפיטבולים בכבוד.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס