אילוף פומרניאן

אף שפומרניינים הם כלבים מתוקים ברמה שקשה לעמוד בפניהם, בדיוק כמו כל כלב אחר, הם זקוקים לחינוך ומשמעת כדי להפוך לכלבים ממושמעים ונוחים. במדריך זה נסביר כיצד אילוף פומרניאן הכולל תרגול עקבי, סוציאליזציה והרבה אהבה, יסייע לכם להפוך גם את הפומרניאן שלכם לבן משפחה שכיף לשהות במחיצתו.

 

איך לחנך פומרניאן לצרכים?

אילוף פומרניאן לעשיית צרכים מחוץ לבית, אינו שונה בצורה מהותית מחינוך של כל כלב אחר לגמילה מצרכים. הגורם החשוב ביותר בחינוך כלבי פומרניין בנושא הצרכים (בדומה לכל גור כלבים מכל גזע) הוא הקפדה על עקביות מהצד שלכם, כבעלים. על מנת להרגיל את גור הפומרניין שלכם לעשות את צרכיו בחוץ, תידרשו להוציא אותו לטיולים באופן עקבי בתדירות גבוהה עד כמה שניתן.

חשוב לזכור שגורי כלבים ובפרט גזעי כלבים קטנים, יכולים להתאפק רק למשך שעתיים, ולכן ככל שתוציאו את הפומרניאן שלכם יותר, כך יקטן הסיכוי שהוא יעשה את צרכיו בביתכם. מה שכן, במידה וגור הפומרניאן שלכם עדיין לא קיבל את החיסונים הראשונים שלו, אל תקחו אותו למרחב חיצוני שכלבים אחרים מבקרים בו לעתים קרובות, אם ברצונכם למנוע ממנו להידבק במחלות מזיקות כמו פרוו.

כדי להטמיע בגור שלכם את ההרגל לעשות את צרכיו בחוץ, הקפידו לשבח אותו מיד כשהוא עושה זאת מחוץ לבית, עם חטיף לגורים, ליטוף ומילות עידוד. למרות שהתהליך הזה נשמע קל, זה ללא ספק ייקח זמן וסבלנות. המפתח כאמור הוא עקביות וחזרתיות. ככל שתהפכו את אימון הכלב לצרכים לשגרה קבועה יותר – כך הפומרניאן שלכם יקלוט את הפרנציפ מהר יותר.

אילוף פומרניאן
אילוף פומרניאן

הסיבה שבגינה לא מומלץ לאלף פומרניין לעשות צרכים בקופסת חול

ישנם בעלי כלבים שמנסים לחנך את גור הפומרניאן שלהם לעשות את צרכיו רק בבית – בין אם על מחצלת ייעודית, בארגז חול או באמבטיה. אולם חשוב לציין מראש כי פתרון מסוג זה אינו מומלץ כלל. ראשית, משום שהדבר עלול לגרום לכלבכם לבלבול וקושי בהבחנה בין הטריטוריה שלו (הבית) – שבה הוא מצופה להימנע מעשיית צרכיו במקומות שאינם מיועדים לכך, לבין הסביבה שמחוץ לבית.

כתוצאה מכך, כל מאמצי הגמילה של הכלב מעשיית צרכים באזורים שונים בביתכם, עלולים לרדת לטמיון. בנוסף לשיקול זה, חשוב להבין כי כלבי הפומרניאן כמו כל גזע כלבים אחרים, זקוקים לזמן איכות מחוץ לבית, במסגרת טיולים עם בעליהם.

אף על פי שמדובר בגזע כלבים קטן, הטיולים מחוץ לבית הם חיוניים מאוד לשמירה על בריאותו הפיזית והנפשית של כלב הפומרניאן ולמניעת בעיות התנהגותיות שונות העשויות להיווצר בעקבות שעמום והיעדר אינטראקציה וחשיפה לגירויים חיצוניים. מצב כזה עלול בהחלט להוביל לחרדה של הכלב מפני אנשים, בעלי חיים ומצבים בלתי מוכרים, ומי שבסופו של דבר יידרש לשלם את המחיר על כך הוא לא רק הכלב שלכם, אלא גם אתם כבעליו.

 

החלק המשמעותי ביותר באילוף בסיסי של גורי פומרניין

החלק המשמעותי ביותר באילוף גורי פומרניין, נקרא "סוציאליזציה". מונח זה שבעברית מיתרגם ל- "חיברות", פירושו חשיפה של הכלב הצעיר למגוון רחב ככל שניתן של גירויים סביבתיים, לרבות אנשים, בעלי חיים, רעשים ומצבים שונים מחוץ לסביבה הביתית. ככל שתקפידו לחשוף את הפומרניאן שלכם לחיות מחמד אחרות ואנשים חדשים בגיל צעיר יותר ובצורה עקבית יותר, כך תהפכו אותו לכלב בטוח ובוטח יותר.

אילוף פומרניאן
אילוף פומרניאן

איך ללמד את הפומרניאן להימנע מנביחות?

תלונה נפוצה שחוזרת על עצמה בנוגע לפומרניאנים היא שהם כלבים נבחנים. ככלבים קטנים, פומרניאנים משתמשים לעתים קרובות בנביחה שלהם כאזהרה, הגנה עצמית, דרך לביטוי התרגשות או כלי להשגת תשומת לב. אף שנביחה היא אמצעי תקשורת לגיטימי של הכלב במצבים מסוימים, חשוב שלא לאפשר לנבחנות להפוך להרגל.

מאחר ופעמים רבות, כלבי פומרניאן נובחים מתוך שיעמום, הדרך הראשונה להתמודד עם פומרניאן נבחן היא לדאוג לספק לו תעסוקה. לשם כך מומלץ לספק הרבה צעצועי לעיסה לכלבכם בנוסף להקצאת זמן למשחק משותף עמו מדי יום.

סיבה נוספת לנביחה של פומרניאנים היא כדי להזהיר את בעליהם מפני פולש. כדי שכלבכם יימנע מלזהות כל אדם המתקרב לבית בתור פולש פוטנציאלי, יש כאמור צורך בסוציאליזציה. חיברות נאות הוא המפתח להפיכתם לכלבים רגועים שאינם נובחים יתר על המידה ומרגישים בנוח גם כאשר אדם או חיית מחמד חדשים נמצאים בסביבתם.

 

כללי אצבע לסוציאליזציה מוצלחת בכלבי פומרניין

כדי שתהליך החיברות של הפומרניין יהיה אפקטיבי, חשוב לאפשר לכלב שלכם לפגוש כל אדם או בעל חיים בנפרד כדי שיוכל ללמוד את הריח והקול שלו. ככל שהגור שלכם יחשף ליותר אנשים, כך הוא יהפוך להיות חברותי וידידותי יותר בבגרותו. טקטיקות דומות ניתן לאמץ כאשר פומרניאן מתרועע עם חיות מחמד אחרות.

חשוב לעשות זאת לעתים קרובות כדי שהכלב שלכם לא יהפוך לטריטוריאלי או עצבני מדי במחיצת בעלי חיים אחרים. אולם יש להפגיש את הגור עם כלבים וחתולים רק בסביבה מפוקחת ובטוחה, ואם מדובר במפגש עם כלב אחר, לוודא ששני הכלבים מוחזקים ברצועה. רק אם זה מתקדם כשורה, אפשרו לשניים לשחק יחדיו.

 

איך מתמודדים עם פומרניין שמתנהג בצורה טריטוריאלית?

נביחות של פומרניין עשויות לנבוע מהגנה עצמית או הגנה על הטריטוריה שלו. לכן פומרניין שמרגיש מאוים או שומר על האוכל או הצעצועים שלו, עלול לנבוח. ניתן להימנע מכך על ידי כך שתוודאו כי לכלבכם יש מרחב בטוח בבית שבו הוא מרגיש בנוח.

דרך נוספת למיתון התהגות טריטוריאלית היא לתרגל מצב שבו אתם לוקחים לכלב את הצעצועים והאוכל שלו לפרקי זמן קצרים. זאת במטרה להרגיל את הפומרניאן שלכם למצב שבו לוקחים את "הרכוש" שהוא מנכס לעצמו, כדי שלא יהפוך לטריטוריאלי מדי.

 

לסיכום

אילוף פומרניאן הוא דרך להרגיל את כלבכם למשמעת בסיסית והתנהגות מתונה יותר בבית ומחוץ לו. אף שלרוב אין מדובר בכלבים תוקפנים, תהליך האילוף הוא חיוני כדי לבנות את הביטחון של הפומרניאן ולהפוך אותו לבן לוויה נינוח וחברןתי.

ככל שתקדישו זמן ומאמץ רבים יותר לאימון הכלב שלכם, כך התהליך יהיה מהיר יותר ויעיל יותר. כמובן, באמצעות הכוונה של מאלף כלבים מקצועי, ניתן להגיע להישגים משמעותיים יותר עם הפומרניאן גם בזמן קצר יחסית.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס