אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה לאזכורים לא מעטים במרוצת השנים בסרטים, סדרות טלוויזיה, באמנות ובספרות. מדובר בגזע משפחתי, חכם ביותר, בעל מראה יוצא דופן והרבה מאוד אופי ואישיות.

גזע כלבי הפודל הוא כאמור מאוד מיוחד, אך כדי להצליח ליהנות ממנו בצורה מקסימלית, צריך לדעת לאלף אותו. אילוף פודל הוא אינו עניין של מה בכך, ולכן את המדריך שלפניכם בחרנו להקדיש לסקירת כמה דגשים חשובים שכדאי להכיר בנושא.

 

על מוצאם של כלבי הפודל והאילוף שלהם

עוד לפני האילוף, חשוב לדעת מעט על הפודלים. בין היסטוריונים קיימת מחלוקת ארוכת שנים לגבי המוצא של כלבי הפודל, כאשר חלקם מאמינים שיש עדויות לקיומם של כלבים אלו עוד מימי רומא העתיקה, בעוד שאחרים מאמינים כי השם של הגזע (שפירושו "שכשוך" בגרמנית) מעיד על שורשים גרמניים של כלבים ששימשו לציד אווזים. בנוסף, יש גם מי שמאמינים שמקור הגזע הוא בכלל בצרפת.

כך או כך, מדובר בגזע נבון וסקרן להפליא, ועל כן הפודלים הפכו פופולריים מאוד ככלבי בית בארץ ובעולם כולו. כלבים אלו נחשבים נוחים יחסית לאילוף, הודות ליכולת הקליטה המפותחת שלהם אולם יש להקפיד לאפשר להם פעילות גופנית מרובה, כדי שלא יהפכו עצבניים ומתוסכלים בבית.

בנוסף, חשוב להיות ערים לתכונות האופייניות לגזע, כמו רמות האנרגיה הגבוהות של הפודלים והניסיון לבסס דומיננטיות מול שאר חברי הלהקה. הכרת והבנת תכונות אלו מראש היא חיונית להתמודדות נכונה ויעילה עם הנושא במסגרת אילוף פודל.

 

על הצורך הטבוע בפודל לפרוק אנרגיה ומשמעותו האילופית

הפודלים הם כלבים סתגלנים, אך בהיעדר הזדמנויות מספיקות להוצאת אנרגיה, הם נוטים להפוך מתוסכלים ועצבניים מאוד. מחד, מדובר בכלבים אידיאליים עבור משפחות שמעוניינות לגדל כלב נוח, אך מאידך – הפודל משתעמם בקלות וזקוק לאינטראקציה ותעסוקה תמידית, מה שמייצר מחויבות לא קטנה עבור בעליו של הכלב.

אילוף פודל

 

מתי כדאי להתחיל לאלף כלבי פודל?

את האילוף של הפודל כדאי מאוד להתחיל כבר בצעירותו, משום שככל שהפודלים גדלים, קשה יותר לעצב את אופיים ואת הרגליהם. לכן, כבר בגיל 3 חודשים אפשר ורצוי להתחיל לעבוד עם הפודל על פקודות אילוף בסיסיות.

הפקודות והחוקים צריכים להיות שם למן הרגע הראשון, וצריך לבסס את הדומיננטיות של המאלף והבעלים מול הפודל כבר בשלב מוקדם, כדי לשמר את ההיררכיה הנכונה בבית. זאת על מנת להימנע ממצב בו הכלב הופך נוירוטי, אגרסיבי ותוקפן.

 

ממה חשוב להימנע באילוף פודלים?

הפודלים הם כלבים מלאי אנרגיה ושמחת חיים. ככלל, מדובר בכלבים די נוחים, אם כי תהליך אילוף שגוי עלול להסיט אותם ממסלולם ולהפוך אותם לכלבים קשים לגידול. אחד האלמנטים המורכבים באילוף פודלים הוא נטייתם המובנית לעקשנות. העקשנות עשויה לבוא לידי ביטוי בכך שהכלב מבין את הפקודה שניתנו לו אך מסרב לבצע אותה.

במצב כזה במידה והכלב נמנע מביצוע הפקודה אין לחזור על פקודת האילוף פעם נוספת, אלא לתקן את הכלב פיזית (בעדינות רבה, כמובן) כך שיבצע את הפעולה המבוקשת. כאשר אתם דבקים בהוראתכם ודואגים להשמיע לפודל את הפקודה פעם אחת ויחידה – הוא לומד לסגת מעקשנותו בהדרגה.

אולם אין בשום פנים ואופן להפעיל כוח פיזי, אלימות או אמצעי ענישה על הפודל שלכם, או כלבים בכלל. אלו רק יגרמו לכלבכם להתבצר בעקשנותו, ויהפכו אותו עצבני, מפוחד ואגרסיבי שלא לצורך. מנגד, אילוף פודל למשמעת באמצעות חיזוקים חיוביים יסייע לכם ללמד את הכלב כבר בהיותו גור שאתם נותנים את הטון בבית, מובילים את הטיולים בחוץ ולא פחות חשוב מכך – שמשתלם להקשיב ולציית לכם.

אילוף פודל

 

איך למנף את יצר המשחק של הפודל לטובת אילוף אפקטיבי?

באילוף פודל חשוב לעודד ולפתח את אהבת המשחק של הכלב שמקורה באינסטינקט הציד שטבוע בו, כדי לגרום לו ליהנות מהתליך ולשתף עמכם פעולה מרצונו החופשי. אפשר גם לתעל את יצר הציד המובנה אצל הפודלים כדי לדרבן אותם להגיב לאילוף בעזרת תרגילי אילוף המותאמים במיוחד לכלבי ציד. מאלף פודלים מנוסה יידע לכוון אתכם כיצד למנף את האנרגטיות והדחף המשחקי העז של הפודל שלכם כדי להפוך אותו לכלב קשוב וממושמע.

 

איך מתמודדים עם התנהגות דומיננטית מצד הפודל?

לגורי פודל יש נטיה לשחק במשחקי דומיננטיות עם בעליהם ובעלי חיים אחרים בסביבתם בניסיון לבסס את מעמדם בהיררכיה המשפחתית. אף שהדבר נתפס לעיתים קרובות כמקסים או כמחווה של שמחה והתלהבות גורית אופיינית, חשוב להבין את ההשלכות של שיתוף פעולה עם גילויי דומיננטיות אלו מצד הפודל הקטן שלכם.

כאשר הכלבלב שלכם קופץ עליכם למשל או נוגס בכם תוך כדי משחק, אם אינם מגיבים לפעולה זו בצורה הנכונה, הוא עשוי להסיק מכך כי אתם מנהיגי להקה חלשים ולנסות להפוך לשליט הבית בבגרותו. כך אתם עלולים למצוא את עצמכם עם פודל בוגר שאינו מקשיב לכם, נוהם עליכם וחושף שיניים לעברכם.

לכן אחד הדברים הראשונים שיש לעשות כשמתחילים באילוף פודל צעיר הוא לאזן את הדומיננטיות הזו, על ידי הגדרת גבולות הגזרה בבית. תרגיל הכרחי לעניין זה למשל, הוא תרגול שליטה בקערת המזון של הפודל בהדרכתו של מאלף כלבים מקצועי.

אילוף פודל

 

לסיכום

מטרת האילוף בכלבי פודל היא לאזן בין הנמרצות הבלתי נגמרת של הגזע לבין האופי הדומיננטי שלו, ולדעת למצוא את הדרכים לעורר את המוטיבציה של הכלב לשתף פעולה. היות ומדובר בכלב יחסית מורכב לאילוף, אפשר ואף רצוי לפנות לשירותיו של מאלף כלבים מומלץ אשר מכיר את הגזע הזה ויודע להתמודד איתו בכלים מקצועיים.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פאג

את כלבי הפאג הסיני, פגשנו רובנו לראשונה כשצפינו בשובר הקופות ההוליוודי – "גברים בשחור" לפני כ- 20 שנה, אך בשנים האחרונות הם הפכו פופולריים מאוד

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס