אילוף פאג

את כלבי הפאג הסיני, פגשנו רובנו לראשונה כשצפינו בשובר הקופות ההוליוודי – "גברים בשחור" לפני כ- 20 שנה, אך בשנים האחרונות הם הפכו פופולריים מאוד ממש כאן בישראל. משנה לשנה, קהילת בעלי הפאגים בארץ הולכת וגדלה. בתוך כך, אנשים רבים שואפים ללמוד עוד על אילוף פאג שהוא קצת מורכב ושונה מאילוף של הרבה סוגי כלבים אחרים. לשם כך בדיוק הכנו עבורכם את המדריך הבא.

 

על האתגרים הכרוכים באילוף פאג

כלבי פאג סיני הם בין גזעי הכלבים הקטנים היותר משונים ומעניינים למראה. מדובר בגזע טוי בעל מראה יוצא דופן, המזוהה מאוד עם האף הפחוס שלו. לכלבי פאג גם מבנה אישיות מיוחד. הם כלבים חכמים, מהירי קליטה וחברותיים מאוד מחד, אך נוטים לעקשנות לא מעטה מאידך מה שעשוי להוות אתגר לבעליהם בבואם ללמד אותם משמעת.

יחד עם זאת, אלו כלבים סתגלנים שיודעים להרעיף חיבה, ולמרות שיש להם מוניטין של כלבים שקשה לאלף אותם בגלל הדעתנות והעקשנות שלהם, הם בהחלט יכולים להגיב היטב לתהליכי אילוף חיוביים, וללמוד פקודות יחסית מהר, הודות לתבונתם הרבה.

אילוף פאג
אילוף פאג

מדוע יש קושי מובנה באילוף פאג?

אילוף פאג מהווה אתגר לא פשוט מכמה סיבות. ראשית, הפאגים הם כלבים שדעתם מוסחת די בקלות, והם משתעממים במהרה מתרגילים שחוזרים על עצמם. מאידך, הם נבונים מאוד ומהירי קליטה – מה שאמנם תורם במידה רבה למאמצי האילוף בחלק מהמקרים אך עשוי באותה המידה גם לפעול לרעתכם (למשל כשהפאג שלכם יקלוט היכן הסתרתם את חטיפי האילוף שלו).

הרבה מאוד אנשים נתקלים במבוי סתום עם אילוף הפאגים שלהם, ולכן כדאי מאוד לנסות להסתייע במאלף מומלץ לכלבים קטנים אשר מכיר את הגזע הזה ויודע לעבוד איתו בצורה נכונה.

 

מתי כדאי להתחיל ולאלף את הפאגים?

את הפאגים יש לאלף בחצי השנה הראשונה לחייהם, כדי להקנות להם משמעת והרגלים נכונים. הם צריכים להבין מהר מאוד מי הוא בעל הבית, ועל הבעלים לפתח איתם קשר טוב מאוד על מנת שיגיבו לפקודות היטב.

גם חינוך פאג לצרכים חשוב שיתבצע בתוך חצי השנה הראשונה לחייו, שכן לאחר מכן, זה הופך קשה יותר ומורכב. כך גם בהקשר של חינוך בסיסי כמו הרגלת הכלב לטיול ברצועה שחשוב לבצע עם הפאגים כבר בגיל צעיר.

 

אילוף פאגים עם חיזוקים חיוביים

היתרון הגדול אצל פאגים הוא הרצון והלהט הגדול שלהם לרצות את הבעלים שלהם. עם פאגים, חיזוקים חיוביים והרבה מאוד צ'ופרים, הם המפתח לאילוף אפקטיבי ומוצלח. הפאגים אוהבים מאוד לאכול, ולכן שווה להשתמש בחטיפי אילוף כדי לספק להם מוטיבציה בתהליך, אבל לא להגזים מנגד, כי יש להם גם קיבה די רגישה ופוטנציאל להשמנה.

בנוסף, יש לשים לב מה נותנים לפאג לאכול, שכן הם לא מעכלים את כל סוגי המזון בצורה טובה. נושא התזונה אצל פאגים הוא מאוד חשוב, בגלל שהם נוטים גם להשמנה ולמחלות הנובעות ממנה. לכן כדאי לשלב באילוף חיזוקים חיוביים שאינם בהכרח מבוססי אוכל בלבד, כמו שבחים, פינוקים וליטופים בבטן – שמרבית הפאגים נהנים מהם במיוחד.

כך או כך, כלל האצבע הוא להקפיד ולתגמל את הכלב באופן מיידי, על מנת שיבין את הקשר בין הפעולות שהוא מבצע לבין התגמול החיובי שניתן לו וירצה לשתף פעולה עם האילוף מרצונו החופשי.

 

ממה חשוב להיזהר כשמאלפים כלב פאג?

מאחר ומבנה הפנים של כלבים אלו הוא ברכיוצפלי – כלומר, יש להם לוע קצרה, הם נוטים להיקלע לקשיי נשימה בתנאי אקלים ולחות קיצוניים. כלבים אלו עלולים לסבול גם מכוויות חום וקושי לנשום בחורף. לכן חשוב להימנע מאילוף פאג מחוץ לבית, ולעשות זאת בקיץ ובחורף רק בסביבה מקורה עם בקרת אקלים.

אילוף פאג
אילוף פאג

מדוע תקשורת טובה היא קריטית עם פאגים?

תקשורת טובה עם הפאג שלכם היא חיונית לכך שיקשיב לכם וישתף עמכם פעולה לאור נטייתם הטבעית של הפאגים לאובדן קשב בעקבות חשיפה לגירויים בסביבתם. ככל שהפאג שלכם יהיה קשוב יותר, כך ייקל עליכם לטפל בו ולטפח אותו, כמו גם למנוע ממנו לסכן את עצמו שלא לצורך בבית ומחוץ לו.

 

איך מונעים מהפאג לעלות על הספות והמיטות בבית?

הפאגים הם כלבים ידידותיים מאוד, אך כמו כל כלב יש ללמד אותם גבולות אם רוצים למנוע מהם לעלות על הספות והמיטות בבית או להיכנס לחדרים מסוימים. בהקשר זה, חשוב לדעת שאילוף פאג מצריך מאמץ כולל של כל בני המשפחה.

על מנת למנוע התנהגות בלתי רצויה כמו עלייה של הכלב על הספה או המיטה, יידרשו כל בני הבית להציג לכלב "חזית אחידה", מה שאומר שכולם – מגדול ועד קטן חייבים להיות עקביים בנושא, ולא לעודד זאת או לאפשר זאת (גם אם הפאג שלכם נורא חמוד), על מנת שלא לבלבל את הכלב.

הדרך הכי טובה ללמד את הפאג להימנע מעלייה על רהיטים היא להקצות לו פינה עם מיטה משלו במרחב המשותף ולתגמל אותו עם חיזוקים חיוביים כאשר הוא מקפיד לשבת במקומו בשעה שאתם יושבים על הספה.

 

איך מתמודדים כראוי עם רגישותו של כלב הפאג להסחות דעת?

כאשר מתחילים בסשן אילוף פאג חשוב למקד אותו בתהליך. לשם כך אפשר להניח את האצבע על האף שלו ולהגיד מילת מפתח קצרה כמו "ריכוז" כדי להכניס אותו לפוקוס. הפאגים לומדים יחסית מהר את כל הנושא של הבאת אלמנטים, ישיבה, עזיבה, זריקה, אם כי צריכים להכניס אותם להלך הרוח הנכון לכך.

לסיכום

כלבי פאג הם חברי אמת אוהבים ונלהבים ובני משפחה נאמנים מאין כמוהם. עם זאת, אילוף פאגים חייב להתבצע באופן מדויק על מנת שיישא פירות ולשם כך יש להכיר מקרוב מאוד את המאפיינים הייחודיים לגזע והדרכים לייצר תקשורת אפקטיבית ומדויקת עם הכלבים הללו. לשם כך מומלץ להיעזר במאלף כלבים קטנים מנוסה המתמחה באילוף כלבי פאג באופן ספציפי.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס