אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים, וכיוצא באלו. מעבר לכך, משפחות רבות נהנות מאופיו השמח וטוב הלב האופייניים לגזע הלברדור, ומאמצות אותו ככלב משפחתי.

על מנת שכלב הלברדור יסתגל היטב לחיים בבית וידע למצוא את מקומו בחיק משפחתו החדשה, נדרש תהליך של אילוף לברדור המתבצע בדרך כלל תוך כדי משחק והכוונה.

 

למה נדרש תהליך לאילוף לברדור?

ישנם אנשים שחושבים שמכיוון שכלב הלברדור משמש ככלב נחייה לעיוורים הוא שליו ורגוע באופיו. אולם האמת היא, שהוא מסייע לעיוורים דווקא עקב שמחת החיים שבו ואהבתו לתשומת לב. מאפיינים אלו הופכים אותו לכלב נעים וחבר טוב לכל אדם, ובפרט למי שזקוק לעזרה, נאמנות והעלאת המצב רוח.

אולם בין אם הלברדור מיועד לביצוע משימות ספציפיות ובין אם הוא מיועד להשתלב בתא המשפחתי ככלב מחמד, עליו לעבור אימון ואילוף למשמעת בסיסית לפחות, על מנת שיוכל להסתדר טוב יותר עם האנשים שסביבו. כך למשל, מכיוון שהוא כלב אנרגטי מאוד, עליו להבין שבעוד שבבית או בטיולים עימו באמצעות רצועה, הוא חייב להתאים עצמו לבעליו, כאשר הוא משוחרר במקום מסוים הוא יכול לפרוק את כל האנרגיה האצורה בו.

אילוף זה למשמעת הינו משמעותי ביותר, כדי שאפשר יהיה לבסס מערכת יחסים טובה ומהנה לשני הצדדים. כך גם בבית, לא כדאי לשחק איתו בכדור או לגרום לו להשתולל, פעולות אשר צריכות להיות מזוהות עם מקומות חיצוניים ופארקים בלבד.

אילוף לברדור
אילוף לברדור

מאפייני הלברדור שחשוב להכיר לפני שניגשים לתהליך האילוף

יש מספר צבעים וסוגים של כלבי לברדור: צבעים צהובים (הכוללים כלבים בצבע בז' או ג'ינג'י), שחור וחום. אין הרבה הבדל בין הסוגים השונים, מלבד העובדה שמבחינה סטטיסטית מרבית הכלבים המשמשים לעבודה הם בצבע שחור או שוקולד, מכיוון שהם נחשבים חזקים ואנרגטיים יותר. זאת לעומת הלברדור הבהיר יותר אשר הינו זן שכיח מאוד בעולם המערבי כמו גם בצפון אמריקה, ומשמש לרוב כחיית מחמד.

רבים הם האנשים שאוהבים את כלבי הלברדור, מכיוון שהם ניחנו בחוכמה, חברותיות ואהבת אדם. כלבים אלו משיבים אהבה רבה לבעליהם, והם בעלי מזג נוח ושמח, שלרוב גורם למאמצים שלהם להתאהב בהם. גודלם הינו בינוני והם עשויים להגיע למשקלים של בין 25 עד 32 לכלבות נקבות ו- 32 עד 36 לכלבים זכרים.

זהו נתון שחשוב לקחת בחשבון כשפונים לאלף לברדור ולהבין שמדובר בכלב מסיבי וחזק שהגישה היעילה לעבוד עימו, היא רק באמצעות חיזוקים חיוביים.

 

איך מאזנים בין הצורך להפעיל את כלב הלברדור והצורך למתן אותו?

לברדור הוא כלב שמח, נמרץ מאוד וכזה שמתחבר בקלות עם אנשים וכלבים אחרים. הוא עלול להשמין יתר על המידה, בזכות יצר הזללנות הטבוע בו, הנובע מסקרנות ואהבה לאוכל. קילוגרמים עודפים אלה עלולים להוביל לבעיות אגן בשלבים מאוחרים יותר של חייו.

מסיבה זו וגם מכיוון שמדובר בגזע כה אנרגטי, הלברדור חייב להיות חופשי להסתובב בשטח גדול לפחות ל- 45 דקות ביום בצעירותו ול- 20 דקות ביום בבגרותו. פעילות זו חשובה עבורו לא רק לשם הוצאת אנרגיה אלא גם לשם שמירה על בריאות האגן וחיזוק שרירי הרגליים. המשחק עם הכלב כמו גם הליכה רגלית ארוכה, חייבת להיות פעולה עקבית שיש לעשותה באופן יומיומי.

יחד עם זאת, יש לזכור שבבית, לא כדאי לעורר את יצר המשחק והתזזית הקיימת בכלבים אלו, אלא ללמד אותם שיש מקומות ייעודיים למשחק שהם מחוץ לסביבה הביתית. אולם כדי למנוע מצב של תסכול או חוסר משמעת, על כלבי הלברדור לעבור אילוף, אשר יוריד באופן משמעותי את התלהבותם ויאפשר להם לגור בנינוחות יותר עם בני המשפחה.

 

טכניקות יעילות לאילוף כלבי לברדור

ישנן אינספור טכניקות המשמשות לאילוף לברדור, אולם ישנן כמה עצות וטיפים שנוכל לתת לכם כדי לשפר את המשמעת של כלבכם. ההמלצה הראשונה היא ללמד את הכלב מספר עקרונות אשר יקלו עליכם את ההליכה עימו.

מכיוון שהכלב הינו אנרגטי וחזק, הוא עלול למשוך ולהריץ אתכם במהלך הטיול ביוזמתו. כדי למנוע מצב כזה, על הכלב להכיר את מגבלות הרצועה. כאשר הוא מרגיש כי הוא הגיע לגבול הרצועה, עליו לדעת להאט ולחכות לבעליו. סוג אילוף זה לא משתמש בפקודה מסוימת, אלא בסימן הברור לכלב.

אילוף לברדור
אילוף לברדור

אילוף לברדור להכרת פקודות האילוף הבסיסיות וחשיבותו

כמו כן, כדאי ומומלץ ללמד את הכלב פקודות ומילים אשר יקלו על חיזוק המשמעת שלו. מילים כמו "אליי", "הישאר", "רגל"י – ייגרמו לכלב לחזור לבעליו או להישאר לידו גם כאשר הוא רוצה להשתובב, להימצא בחברת כלבים בסביבתו או לקבל תשומת לב מאנשים אחרים, וכאשר הגירויים הינם רבים.

 

מה חשוב לדעת בנוגע לתהליך לאילוף לברדור?

מאלף כלבים טוב יקשר את הפקודות שאותן ירצה שהכלב יבצע לפידבק חיובי ומשחק. כך למשל כאשר מלמדים את המילה והפקודה "אליי" אפשר לשלוח את הכלב להביא כדור, עצם או משחק אחר. את הצעצוע יש לתת רק עם ביצוע הפעולה, ולא באופן יומיומי או לאחר שהכלב התרגל לקבלתו.

ההיגיון העומד מאחורי אימון זה, הוא לקשר בין משחק כיפי ואהוב לבין הפקודה הרצויה. באופן כזה, הלברדור יישאר שמח ויהנה לבצע את ההוראה או הפעולה הנדרשת. כאשר תהיה דרישה לפעולות מורכבות יותר אותם צריך הלברדור לבצע (כמו חיפוש סמים או חומרי נפץ למשל), יידרש סיוע של מאלף כלבים מקצועי אשר יוכל לאמן אותו לרתום את יצר הציד שלו למשימה.

אימון זה מתבצע כאשר מחביאים צעצוע או משחק, שאותו הכלב צריך לחפש, מספר פעמים רב. רק לאחר הימצאות החפץ, הוא מקבל אותו כפרס. אימון זה עלול לארוך זמן מה, עד אשר הכלב מצליח לקשר בין המשוב לבין הפעולה המתבקשת.

 

לסיכום

אם אימצתם לברדור לאחרונה ואתם חשים צורך בהכוונה כדי לאלף את כלבכם בצורה הנכונה, זה הזמן הנכון ליצור קשר עם מאלף כלבי לברדור מקצועי שיוכל לסייע לכם להפיק מהלברדור שלכם את המיטב. בהצלחה!

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

אילוף בורדר קולי

כלבי בורדר קולי נחשבים לגזע כלבים נבון בצורה יוצאת מן הכלל. לכן אילוף בורדר קולי הוא תהליך שיכול להיות מתגמל מאין כמוהו, אם עושים אותו

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס