אילוף האסקי

כלבי האסקי סיבירי הם ללא ספק בין גזעי הכלבים היפים והמרשימים ביותר בעולם. אולם הם גם בין הגזעים העקשנים ביותר. מאלפי כלבים מומחים ובעלי האסקים כאחד, מזהירים לעתים קרובות את מי ששוקלים לאמץ כלב האסקי, מפני רמת האנרגטיות הגבוהה של הגזע.

יחד עם זאת, אילוף האסקי הוא בהחלט בר ביצוע אם יודעים כיצד לגשת לתהליך בצורה נכונה. במדריך שלפניכם נסביר אודות המאפיינים הייחודיים לכלבים הללו והדרכים המומלצות להפיכתם לבני לווייה נוחים ונינוחים.

 

המאפיינים הייחודיים של כלבי האסקי סיבירי והשפעתם על תהליך האילוף

האסקי סיבירי הוא גזע כלבים בינוני בגודלו, המשתייך לקטגוריה של כלבי עבודה. הגובה הממוצע שלהם הוא 45 עד 54 ס"מ לנקבות ו- 50 עד 60 ס"מ לזכרים. נקבות שוקלות בסביבות 16 עד 24 ק"ג, בעוד שהזכרים מעט כבדים יותר, ומשקלם נע בין 20 ל- 30 ק"ג. לכלבי האסקי תוחלת חיים ארוכה למדי ביחס לכלבים אחרים בגודל זה, שנעה סביב 12 עד 14 שנים.

מבחינה גנטית, גזע ההאסקי הוא חלק ממשפחת כלבי השפיץ, מה שהופך אותם למתאימים במיוחד לחיים באקלים קר מאוד. יחד עם זאת, ההאסקיים ידועים גם בזכות הרבגוניות שלהם, ואם יש להם גישה לשפע של צל, אוורור והרבה מים כשחם בחוץ, הם יכולים לשגשג בכל אקלים – כמו גם במזג האוויר החם האופייני לארצנו הקטנטונת.

אילוף האסקי
אילוף האסקי

מה חשוב לדעת על אילוף האסקי סיבירי?

גזע ההאסקי סיבירי נחשב לידידותי, טוב לב ונעים כלפי אנשים מכל הגילאים. לכן אימוץ כלב האסקי הוא אופציה נהדרת למי שרוצה כלב משפחתי שופע חיבה. כלבים אלו נחשבים גם אידיאליים לכל מי שחי אורח חיים אקטיבי שכולל פעילות ספורטיבית או טיולים מרובים מחוץ לבית.

כלבי האסקי דורשים לפחות שעה אחת של פעילות גופנית מדי יום, אבל ההתמודדות עם האנרגיה הגבוהה שלהם, אינה יכולה להיות מוגבלת לגירוי פיזי בלבד. כלבי ההאסקי גם נוטים להשתעמם בקלות, ולכן אם הם נשארים לבד כל היום ללא צורה כלשהי של גירוי מנטלי, הם יכולים בקלות להפוך להרסניים.

מדובר בגזע שהוא מאוד עצמאי באופיו, כנגזרת של השבחתם ההיסטורית ככלבי עבודה ומזחלות, ולכן לפעמים ההאסקים עקשנים מאוד ומאתגר לאלף אותם. עם זאת, מדובר גם בכלבים אינטליגנטים מאוד. מכאן שעם מספיק סבלנות, עקביות ומוטביציה להצלחת התהליך, תוכלו בהחלט לאלף את ההאסקי שלכם למשמעת.

מה חשוב לדעת על אילוף האסקי סיבירי?

 

דגשים חשובים לאילוף האסקי מוצלח ויעיל

ישנם מספר דגשים שחשוב להקפיד עליהם כשניגשים לאלף כלבי האסקי, על מנת שהתהליך ישא פרי:

דגשים חשובים לאילוף האסקי מוצלח ויעיל

 

היו אסרטיביים:

היסטורית, כלבי האסקי גודלו ככלבי עבודה שיועדו למשיכת מזחלות באקלים ארקטי קשה. כלבים אלו הם חיות להקה מטבעם, מה שאומר שטבוע בהם הדחף ללכת בעקבות מנהיג הלהקה. לכן כשרוצים לאלף האסקי סיבירי חשוב מאוד שהבעלים יבסס את מעמדו כמנהיג הלהקה, בזמן שההאסקי עדיין צעיר.

אמנם ניתן להצליח גם באילוף האסקי מבוגר, אך קל יותר לאלף כלבים עצמאיים כמו ההאסקי אם מאמצים אותם כשהם צעירים. עם זאת, ביסוס המנהיגות של הבעלים אינה עניין שמחייב אתכם לתוקפנות או משחקי שליטה מול הכלב. הבסיס לביסוס הדומיננטיות שלכם הוא להיות תקיפים כשאתם נותנים פקודות, מבלי לצעוק.

דברו אל ההסקי שלכם בטון רגוע אך יציב ואסרטיבי, וזכרו גם לשבח אותו כראוי כאשר הוא מציית לפקודות שלכם. כאמור, אלו הם כלבים עם נטייה מובנית לעצמאות ולכן חשוב לגרום להם לרצות לבצע את ההוראות של בעליהם מרצונם החופשי ולא בכוח. סביר יותר שההאסקי שלכם יחזור על התנהגויות שמשיגות לו תגמולים חיוביים כמו פינוקים או תשומת לב מבעליו, מאשר יגיב לענישה או כוחניות.

אילוף האסקי
אילוף האסקי

הימנעו מהענשת הכלב שלכם:

אף שהענשת הכלב כשהוא מתנהג בצורה בלתי תקינה עשויה להיראות לכם כמו הדבר המתבקש ביותר, זה למעשה יכול להחמיר את המצב הרבה יותר. כשאתם מענישים את הכלב שלכם, מבלי לדעת, אתם עדיין מתגמלים אותו במשהו שהוא רוצה – תשומת הלב שלכם. אולם הדבר האפקטיבי במקרה בו הכלב ביצע פעולה אסורה כמו לעיסת נעליים או נביחות מוגזמות, הוא להסיח את דעתו מאותה הפעולה.

תוכלו לעשות זאת באמצעות מחיאת כף או שימוש בקליקר. הצליל ימשוך את תשומת הלב של הכלב, ובכך יאפשר לכם להפנות את תשומת לבו לגירוי חלופי ובלתי מזיק כמו צעצוע לכלבים. וודאו שאתם מרעיפים על הכלב שבחים כשהוא משחק בצעצוע שלו במקום ללעוס את הנעל או לנבוח, ותראו איך הוא לומד בהדרגה לבחור באלטרנטיבה הרצויה לכם ביוזמתו.

הימנעו מהענשת הכלב שלכם:

 

היצמדו לחיזוקים חיוביים:

הצלחת האילוף בכלבי האסקי סיבירי תלויה במידה רבה בדבקותם של בעליהם בתהליך ובהקפדה על מתן חיזוקים חיוביים עבור ביצוע הפעולות הרצויות. כפי שציינו, ענישה של הכלב יכולה רק להחמיר בעיות התנהגותיות. במקום זאת, עליכם לתגמל אותו כאשר הוא מציית לפקודותיכם. כדאי להתחיל את האילוף עם פקודות אילוף בסיסיות כמו "שב" או "הישאר".

זה עשוי להצריך מספר חזרות, ותידרשו לתגמל את הכלב בכל פעם שהוא משלים את המשימה בהצלחה באמצעות חטיף לכלבים, ליטופים או מילות חיבה ושבח. זכרו כי לכלבים יש טווח קשב מוגבל ובפרט כשמדובר בגורי האסקי אנרגטיים – אז הקפידו על אימונים קצרים שאינם חורגים מטווח ה- 10 עד 15 דקות בכל פעם.

היצמדו לחיזוקים חיוביים:

 

זכרו שעקביות היא המפתח:

כלבים לומדים בצורה הטובה ביותר מאימונים עקביים שחוזרים על עצמם, מה שאומר שכולם במשפחה צריכים להיות עקביים בהתנהלות מול הכלב. לדוגמה, אם אתם לא רוצים שההאסקי שלכם יעלה על הספה, זה לא יעזור להשיג את המטרה אם בני הזוג שלכם מאפשרים לו לעשות את זה. יצרו "חזית אחידה" ומאוחדת מול הכלב כדי לא לבלבל אותו – והתוצאות לא יאחרו להגיע.

זכרו שעקביות היא המפתח:
זכרו שעקביות היא המפתח:

 

לסיכום

לכלבי האסקי יצא מוניטין בעייתי של כלבים קשים לאילוף, אולם מדובר בכלבים עדינים, כיפיים וטובי לב להפליא. אם אתם מוכנים להשקיע את הזמן והמאמץ הנדרשים, אין ספק שתוכלו לאלף את ההאסקי שלכם ולהפוך אותו לבן משפחה ממושמע ונעים שיתרונותיו עולים באופן ניכר על חולשותיו.

כמובן, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא בעזרת מאלף כלבים מומחה שמכיר היטב את הגזע ויודע כיצד לעבוד עם הכלבים הללו כדי להוציא מהם את המיטב.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס