אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה מאוד משפחות בארץ ובעולם. הדלמטים הם בין גזעי הכלבים הנחשבים והנחשקים ביותר בעולם, בזכות מראהו הייחודי שהפך אותו לסמל סטטוס.

יחד עם זאת, חשוב לדעת שאילוף דלמטי הוא תהליך יחסית מורכב מפאת אופיים הפעלתני והשובב של הכלבים הללו, ולכן נדרשת הכוונה ממאלף כלבים מוסמך ובעל ניסיון בעבודה עם גזע ייחודי זה.

 

על מאפייניהם הייחודיים של הכלבים הדלמטים וחשיבותם לתהליך האילוף

הכלבים הדלמטיים הם אמנם כלבי ציד במקור, אך ברבות השנים הם הפכו נפוצים יותר ככלבי משפחה או כלבי ספורט. משום ייעודם המקורי, אלו הם כלבים חכמים מאין כמותם, בעלי סיבולת גופנית יוצאת מן הכלל ובהתאם לזאת – מצטיינים גם באנרגיות בלתי נגמרות.

משמעות הנתונים הללו שמאפיינים באופן כה מובהק את בני הגזע הדלמטי, היא שאת האנרגיות הללו צריך לדעת לתעל בצורה נכונה, ולאתגר את הכלב על מנת שיוכל למצות את הפוטנציאל שלו כהלכה. עוד חשוב לחדד ולומר כי כלבים דלמטים לא מאולפים הם כלבים לא שקטים, אשר מנסים לפתח דומיננטיות מול הבעלים שלהם. לכן אילוף דלמטי הוא חיוני לא רק עבור הכלב עצמו אלא בעיקר עבור בני משפחתו האנושיים.

פרט פיקנטי נוסף הוא זה שיש קשר ישיר בין היחס שנותנים להם לבין אורך החיים שלהם. כלבים דלמטים שמטופלים באהבה, חיים הרבה יותר מדלמטים שלא מקבלים יחס הולם מבעליהם על בסיס יום יומי.

אילוף דלמטי
אילוף דלמטי

מהו הגיל הנכון לאילוף דלמטים?

הדלמטים הם כלבים סקרנים, אך עקשנים למדי ומסיבה זו, חשוב וכדאי להתחיל לאלף אותם כבר מגיל צעיר – ורצוי עוד בהיותם גורים בני שלושה חודשים. זה בדיוק הגיל בו הכלבים נפרדים מהאם שלהם ומגיעים לרוב לביתם החדש. זה השלב המתאים ביותר להקנות להם את הפקודות הבסיסיות ולנסות לעבוד איתם על שליטה בצרכים.

אולם חשוב לדעת כי בגיל הצעיר הזה, הדלמטים לא ממש מגובשים באופיים, וקשה להם מאוד לקבל פקודות. לכן חשוב מאוד להיות אסרטיביים בהתחלה, ולבסס את הדומיננטיות מול הכלב. אפשר ואף רצוי להשקיע זמן רב בביסוס אמון ומערכת יחסים טובה, כך שהתהליך יהפוך לקל יותר בהמשך.

 

האתגרים הנלווים לאילוף דלמטי

אילוף דלמטים מחייב התמודדות עם נטייתו של הגזע לעקשנות. מדובר בכלבים שיודעים מה הם רוצים ומחפשים תמיד הזדמנויות להוכיח את הדומיננטיות שלהם אל מול הסובבים אותם, ולכן, הם אינם מקבלים פקודות בקלות. בנוסף, כאשר הכלב הדלמטי עדיין צעיר, הוא מאוד אנרגטי, וחייב לפרוק אנרגיות, ולכן, חשוב להפעיל אותו במשחקים מרובים מחוץ לבית על מנת למנוע הרס של רהיטים וחפצים בסביבה הביתית.

לכלבים מגזע זה יש נטייה למרדף אחר עצמים זזים עוד מימי הצייד שלהם, ולא נדיר לראותם רודפים אחרי רכבים, או רוכבי אופניים. זהו יצר שצריך למתן כמובן, הן לטובת מניעת תקריות בלתי נעימות עם אנשים אחרים והן כדי להגן על שלומו של כלבכם שיצר הציד הטבוע בו מסכן אותו בפגיעה מיותרת. לשם כך חשוב לאלף כלבים דלמטים למשמעת, תוך לימוד פקודות האילוף הבסיסיות והקפדה על שילוב של משחקים וצעצועים לכלבים כתגמול שהוא חלק מהתהליך.

 

הסוד לאילוף כלבים דלמטיים

הסוד של אילוף כלב דלמטי הוא התגברות על העקשנות המובנית שלהם. פשוט אסור לוותר לכלב הזה, ויש לעמוד איתו על למידת הפקודות, עד שהן נטמעות. חשוב מאוד לגרום לו לוותר על העקשנות שלו ועל הרצון שלו להיות דומיננטי, גם אם זה אומר לעבוד איתו באופן חזרתי על פקודות האילוף הבסיסיות. מנגד, כלב דלמטי שמזהה חולשה אצל הבעלים שלו, ינסה לנצל אותה, ואף יהיה קשה מאוד לשקם את יחסי הכוחות הרצויים בהמשך הדרך.

הסוד לאילוף כלבים דלמטיים
הסוד לאילוף כלבים דלמטיים

מדוע חשוב להשיג יתרון דומיננטי על פני כלב דלמטי?

כלבים דלמטים משחקים הרבה מאוד משחקי שליטה כאשר הם גורים, ולמרות שמדובר במשחקים, סיטואציית המשחק מספקת להם הרבה כלים כדי ללמוד את הבעלים שלהם והגבולות המוצבים להם. עם הזמן, המשחקים הולכים והופכים אינטנסיביים ואגרסיביים יותר, וחשוב מאוד שלא להראות חולשה. החולשה והרתיעה תעזור לכלב להבין שהוא דומיננטי ומטיל אימה, ובכך להשיג "יתרון" מנטלי על בעליו, שאותו יהיה קשה למחוק בהמשך.

 

איך מתמודדים עם דלמטי אנרגטי בצורה נכונה?

את האנרגיות של הכלב הדלמטי חשוב לנתב למקומות ייעודיים ולסיטואציות ספציפיות כדי שהחיים עימו בבית יהיו נוחים ורגועים. על מנת לאפשר לכלב להבין שהוא חייב להתנהג במתינות באזור המחייה שלו, יש להרגיל אותו לכך שמשחקי רדיפה ומשיכה מתנהלים מחוץ לבית ואילו בסביבה הביתית, מותר לו לשחק בעצמות לכלבים וצעצועי נגיסה ייעודיים בלבד.

 

מדוע חשוב למצוא מאלף כלבים טוב שמתאים לדלמטים?

אילוף של כלבים דלמטיים צריך להיעשות בשיתוף פעולה מלא עם כל בני המשפחה. יחד עם זאת כאשר רוצים למקסם את תוצאות האילוף, עדיף שעל התהליך ינצח מאלף דלמטים מנוסה. חשוב מאוד למצוא את המאלף אשר יוכל להתמודד בהצלחה עם הדלמטי שלכם, ולשם כך יש למקד את החיפוש במאלפי כלבים מוסמכים ומנוסים שיש להם היכרות וניסיון מעשי עם גזע זה, כך שידעו כיצד להתגבר על האתגרים הכרוכים באילוף הכלבים הללו.

 

בשורה התחתונה

דלמטים הם כלבים מדהימים וטובי מזג, שיודעים להתחבר לבני אדם בכל הגילאים, לשחק עם ילדים ולהיות באמת החברים הכי טובים לבעלים שלהם. אולם משמעת היא המפתח להפיכתם לכלבי בית ממושמעים ונוחים באמת. רק אם מאלפים את הכלב הדלמטי כמו שצריך, ניתן ליהנות מנוכחותו העליזה והנעימה בבית לאורך שנים ארוכות ולכן חשוב לפנות לאילוף דלמטי כבר בהיותו גור.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

אילוף רוטוויילר

בין אם אתם מתכננים לאמץ גור רוטווילר, מתקשים באילוף כלב הרוטוויילר שלכם או מודאגים מכך שלרוטוויילר שלכם יש נטיה לתוקפנות, הגעתם למקום הנכון. במדריך שלפניכם

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס