אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים אחרים, זוכרים את "דובי דוברמן" – הכלב החביב שלימד את כולם חוקי תנועה וזהירות בדרכים אי שם בשנות ה- 70.

כך או כך, כלבי הדוברמן, חרף הדימוי הבעייתי למחצה שיצא להם, הם כלבי משפחה נאמנים, אהובים ופופולריים המגודלים כחיות מחמד בבתים רבים בארץ ובעולם. אולם כדי שיהיה ניתן ליהנות מהכלבים הללו כראוי, מומלץ להתחיל באילוף דוברמן כבר בהיותו גור.

 

ההיסטוריה של כלבי הדוברמן

כדי להבין איך לגשת לאילוף גזע הדוברמן שבשמו המלא מכונה "דוברמן פינצ'ר" – חשוב להכיר בראש ובראשונה את ההיסטוריה שלו. כלבים אלו היו בשימוש אינטנסיבי של הצבא במלחמות העולם הראשונה והשנייה.

מדובר בגזע גדול יחסית, שיכול להגיע עד משקל של 35 ק"ג, ולכן יש מי שהשתמשו ומשתמשים בכלבים הללו ככלבי תקיפה אימתניים, חרף אופיים המתוק וטוב ליבם. מה שמיוחד בדוברמנים הוא שכל גור מפתח אופי שונה עם הזמן, ולכן, יש מורכבות מובנית באילוף שלהם.

אילוף דוברמן
אילוף דוברמן

מה המאפיינים של כלבי דוברמן וכיצד הם רלוונטים לתהליך האילוף?

כלב הדוברמן הוא כלב שמירה מעולה, הוא אתלטי וחזק, ובעל אחיזת לסתות עוצמתית ביותר, כך שכדאי גם להיזהר ממנו כשהוא חושף שיניים. מדובר בגזע עירני במיוחד, וגם חשדן מאוד כלפי זרים ואנשים שהוא פוגש ברחוב, אך בעיקר כלפי מי שפולש במכוון או שלא, לטריטוריה שלו.

כאשר מגדלים את הדוברמנים ככלבי בית, חשוב למתן את הנטיות ההתנהגותיות הללו, ולשם כך יש לבצע עמם תהליך חיברות כבר בהיותם גורים, ולהפגיש אותם במסגרתו עם אנשים ובעלי חיים רבים, לצד מגוון רחב של גירויים סביבתיים.

מה המאפיינים של כלבי דוברמן וכיצד הם רלוונטים לתהליך האילוף?

 

על מה חשוב לתת את הדעת כשמחנכים כלבי דוברמן?

חשוב לדעת כי הדוברמן הוא כלב שנוטה להתבגר מנטלית בגיל יחסית מאוחר, כך שהוא עשוי לעבור הרבה מאוד שנים עם אנרגיות גבוהות וכוחות של גור, דבר שאינו מתאים להרבה אנשים, אשר מחפשים כלב שליו ומתון.

כלב שאינו רגוע, הוא גם כלב שעשוי לחרב את הבית ואת הציוד בו, ולכן, חשוב לעבוד עם גזעי כלבים אנרגטיים כמו הדוברמן, על משמעת כבר מגיל צעיר. לכלבים אלו יש אופי חזק במיוחד, ולכן, צריך להיות מאוד סבלניים אך גם מאוד אסרטיביים לאורך תהליך האילוף שלהם.

על מה חשוב לתת את הדעת כשמחנכים כלבי דוברמן?

 

אילוף דוברמן למטרות עבודה

יש לו – לדוברמן, מוסר עבודה גבוה מאוד, וזה מה שהופך אותו לכלב מסקרן מאוד לאילוף. הוא אוהב ללמוד ולרצות את הבעלים שלו, ואפשר לעבוד איתו על אין ספור חזרות ופקודות, ובסופו של דבר, הוא גם יקלוט אותן.

הודות לכך כלבים אלו משמשים תדיר ככלבי עבודה ועוברים אילוף למגוון מטרות, לרבות מטרות מבצעיות. הדוברמנים נחשבים ככלבי חיפוש טובים, והודות להיותם בעלי חוש ריח מפותח, הם משמשים לעיתים קרובות לאיתור אמצעים חבלניים או איתור סמים.

אילוף דוברמן למטרות עבודה

 

חשיבות הסוציאליזציה באילוף דוברמן

לא אחת מכשירים את הדוברמנים לשמש ככלבי שמירה או כלבי תקיפה, לאור חוזקם הרב וחזותם המרתיעה. יחד עם זאת, מדובר בכלבים שניתן בהחלט להפוך לכלבים ביתיים ומשפחתיים נפלאים. כאמור, אחד הדברים החשובים הוא לחשוף אותם לכמה שיותר אנשים בגיל צעיר, על מנת שלא יהיו פחדנים וילמדו לסמוך על בני האדם.

אילוף דוברמן
אילוף דוברמן

איך לתעל את יצר המשחק לאילוף כלבי דוברמן ביעילות?

אחד הדברים הכי חשובים בנושא של אילוף דוברמנים הוא פיתוח יכולות המשחק שלהם. הם כלבי עבודה מעולים כי הם יודעים ללמוד ממשחקים וכדאי מאוד לאתגר אותם עם משחקים חדשים בכל פעם, אשר יוסיפו יכולות חדשות לרפרטואר שלהם.

תרגיל נהדר הוא לגרום להם לשבת, ולתת להם צעצוע במקביל לפקודת "חופשי", על מנת שידעו לאהוב את פקודות האילוף. אלו כלבים בהם יצר המשחק עולה לא אחת על הצורך במזון כתגמול, וכדאי מאוד לנצל זאת כדי לייעל את תהליך האילוף.

איך לתעל את יצר המשחק לאילוף כלבי דוברמן ביעילות?

 

מתי צריך להתחיל לאלף כלבי דוברמן?

כמו כל כלב, אילוף של כלבי דוברמן צריך להתחיל בערך בגיל שלושה חודשים, עם למידה של פקודות בסיסיות וחינוך לשמירה על הסוגרים. הכלב קולט את הפקודות הבסיסיות די מהר, אך צריך לשמור אותו מפוקס ולעשות לו אימונים די אינטנסיביים.

מתי צריך להתחיל לאלף כלבי דוברמן?

 

על חשיבות הגיוון בתוכנית האילוף לכלבי דוברמן

בגלל האנרגיות הגבוהות שלהם, הדוברמנים נוטים להשתעמם בקלות, ולכן, יש להגיע עם רפרטואר רחב של משחקים ותרגילי אילוף, על מנת לשמור על הכלב במצב של עירנות ועניין מתמשך. זכרו: דוברמנים שלא מוציאים מפלט לאנרגיות הללו, הופכים לכלבים מתוסכלים, ומוצאים לעצמם דרכים אחרות להתמודד עם הצורך, כמו כרסום של רהיטים ואביזרים בבית.

על חשיבות הגיוון בתוכנית האילוף לכלבי דוברמן

 

מדוע הגודל והאינטנסיביות של הדוברמנים יכול להשפיע על בחירת המאלף?

הקושי המובנה בעבודה עם דוברמנים הוא כמובן הגודל והעוצמה שלהם. אנשים קטני מידות מוצאים לא אחת את ההתמודדות עם הגודל של הכלבים הללו כחוויה מאתגרת עד מתסכלת. גם מבחינת טמפרמנט, חשוב לזכור כי ישנו הבדל גדול בין אילוף כלבים גדולים לאילוף כלבים קטנים.

לכן קשה מאוד לאנשים ללא רקע מקצועי באילוף דוברמנים להניע את הדוברמן לפעולה, ואם תתפתח אגרסיביות מצד הכלב, זה עלול להיות לא נעים. לכן, הבחירה במאלף חייבת להיות מדויקת מאוד.

מדוע הגודל והאינטנסיביות של הדוברמנים יכול להשפיע על בחירת המאלף?

 

לסיכום

הדוברמנים הם כלבים נהדרים, אך כאלו שחייבים לעבוד איתם כמו שצריך כדי שימצו את הפוטנציאל שלהם כהלכה. אילוף דוברמן הוא תהליך שחייב כאמור להתחיל בגיל שלושה חודשים, אך צפוי לעלות הילוך רק לקראת גיל שנה. האילוף של כלבים אלו אורך זמן רב יותר, ולבטח אם מאמנים אותם למטרות ספציפיות.

אלו כלבים שנשארים עם מנטליות גורית צעירה ושובבה לאורך הרבה זמן, ואפשר לראות את זה גם בתהליך האילוף שלהם, שבו צריך לדעת לתעל את האנרגיה האדירה העצורה בהם, למקומות הנכונים. לכן, צריך הרבה סבלנות לאילוף דוברמן וידע מקצועי רלוונטי, מהסוג שניתן למצוא בעיקר אצל מאלפי דוברמנים מקצועיים.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

אילוף האסקי

כלבי האסקי סיבירי הם ללא ספק בין גזעי הכלבים היפים והמרשימים ביותר בעולם. אולם הם גם בין הגזעים העקשנים ביותר. מאלפי כלבים מומחים ובעלי האסקים

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס