אילוף אמסטף

אילוף הוא תהליך חיוני עבור כל סוגי הכלבים, אך הוא הכרחי אף יותר עבור כלבי סטפורדשייר טרייר אמריקאי, הידועים בקצרה ככלבי אמסטף. גזע הכלבים הזה הוא צאצא של גזע הסטפורדשייר בול טרייר, שנוצר במקור למטרת השתתפות בספורט הדמים הנורא והבלתי אנושי של קרבות כלבים.

אף שהאמסטפים הם כלבים קטנים יחסית, הם חזקים מאוד, ולכן ללא חינוך מתאים, עלולים לסכן את סביבתם. לכן אם אימצתם גור אמסטף, או שאתם שוקלים לאמץ אמסטף בקרוב, חשוב שתמשיכו לקריאת השורות הבאות ותגלו את כל מה שחשוב לדעת על אילוף אמסטף.

 

מדוע כדאי להשקיע באילוף אמסטף?

אמסטף הוא סוג של טרייר. מאמינים כי גזע זה מגיע מסטפורדשייר, אנגליה, ולמרות שבמקור הם יועדו לקרבות כלבים, הם ידועים כבעלי חיבה, נאמנים ומאוד שובבים. לאמסטפים אולי יש מראה קצת מאיים, אבל אמסטף שאולף היטב יכול להיות כלב מחמד מושלם ובן משפחה אהוב ואוהב.

 

 

אילוף אמסטף – סטיגמה מול מציאות

לכלבי אמסטף יצאה סטיגמה שלילית מאוד בישראל ובעולם בכלל, של כלבים אלימים ותוקפניים.  אולם בפועל, מדובר בבני לוויה נבונים, רגישים, נאמנים וטובי לב להפליא. אמסטף שמגודל בידי בעלים אחראיים ועובר תהליך חיברות שמרגיל אותו לאנשים ובעלי חיים אחרים, הוא חבר נאמן ואמין מאין כמוהו.

במילים אחרות, אם אתם מוכנים ומסוגלים להשקיע כראוי באמסטף שלכם, תוכלו להפוך אותו לכלב בית מדהים וחלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם.

 

החשיבות של אילוף אמסטף למשמעת

חשוב מאוד להבטיח שכלב האמסטף שלכם יהיה צייתן, מכיוון שהגזע החזק והדינמי הזה עלול לגרום להרבה כאוס אם לא מחנכים אותו. אמסטף אגרסיבי מהווה סכנה לבני אדם ולבעלי חיים אחרים, מפאת חוזקו הרב.

 

באיזו תדירות יש לעבוד עם האמסטף על תרגילי משמעת?

כדי לאמן כראוי את האמסטף שלכם, תצטרכו לפנות לכך זמן על בסיס קבוע. רגעים ספורדיים של תרגול הם לעתים קרובות בזבוז בזמן ואינם מייצרים תוצאות. לכן חשוב להקפיד לתרגל עם האמסטף שלכם תרגילי ציות מדי יום ביומו מבלי לסטות ממשטר האימונים עד שתראו תוצאות עקביות.

 

מתי מומלץ להתחיל לאלף אמסטפים?

בדומה לילדים אנושיים, לא ניתן להתחיל ללמד גור אמסטף דברים מסוימים עד שהוא מגיע לגיל מסוים. טווח הקשב של הכלב הוא קצר מדי עבור אילוף משמעתי מתקדם, לפני שהוא מגיע לגיל שישה חודשים בערך, אך ניתן להתחיל באילוף בסיסי יחסית כבר בהגיעו לגיל שבעה שבועות. זה אומר אימון לפקודות אילוף בסיסיות, כמו "שב", "ארצה" ו"הישאר".

בנוסף, חשוב להשקיע בחשיפה של גור האמסטף לאנשים, בעלי חיים וגירויים סביבתיים שונים, כבר מגיל שבעה או שמונה שבועות. היבט זה של אילוף כלבים, הידוע בתור "סוציאליזציה" (חיברות) – הוא חיוני במיוחד לאילוף כלבי אמסטף, שכן התרועעות חברתית מגיל צעיר תסייע במניעת נטיות תוקפניות בכלב בהמשך חייו.

 

מתי כדאי לשקול אילוף אמסטף אצל מאלף כלבים מקצועי?

אם גור האמסטף שלכם מתחיל להראות סימני תוקפנות כלשהם, מומלץ לדבר עם מאלף כלבים מקצועי לפני שתהיה לנטייה זו הזדמנות להסלים.

 

איך להתמודד עם התנהגות בלתי רצויה של כלב אמסטף?

כאשר האמסטף שלכם ​​מפגין התנהגות בלתי רצויה, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לזהות מה גורם להתנהגות הזו מלכתחילה. זה יכול לעזור לכם לדעת איזה טריגר עליכם לנטרל. לדוגמה, אם הכלב קופץ עליכם כשאתם נכנסים הביתה, הטריגר עשוי להיות זה שאתם מביעים התרגשות למראהו, שבתורה, מעודדת את הכלב להגיב.

שמירה על שלווה בתרחיש הזה ובכל שאר המקרים של התנהגות לא רצויה, היא קריטית להצלחת מאמצי האילוף שלכם. אולי לא תוכלו למנוע כל סוג של התנהגות לא רצויה אצל האמסטף שלכם, אבל הבנת המקור להתנהגויות כאלו, בהחלט יאפשר לכם לספק לו אלטרנטיבות פחות מזיקות.

לדוגמה, אם הכלב שלכם מכרסם רהיטים או חופר בחצר שלכם, תוכלו לספק לו צעצועים לכלבים במקום. אם הוא מפגין שובבות יתר, תזזיתיות ויצר הרסני בבית, דעו כי עליכם לספק לו יותר פעילות גופנית מחוץ לבית, על בסיס יומי. כמובן, לעיתים יש צורך בפתרונות מתוחכמים יותר. במקרה כזה, שווה לשקול פנייה לאילוף אמסטף אצל מאלף מקצועי.

 

מהי שיטת האילוף הטובה ביותר עבור כלבי אמסטף?

כלל האצבע באילוף אמסטפים הוא פשוט: חלקו לכלב חטיפים לכלבים כאשר הוא עושה פעולה שאתם רוצים לחזק, ובהדרגה תגלו שהוא יהיה מוכן לחזור על ההתנהגויות האלה שוב ושוב מרצונו. לעומת זאת, כאשר האמסטף שלכם מפגין התנהגות בלתי רצויה, עדיף להישאר רגועים ולהתעלם ממנה כמיטב יכולתכם.

זאת משום שכלבים עשויים לקבל גם תשומת לב שלילית כחיזוק חיובי. כתוצאה מכך, אתם עלולים בטעות לגרום לשימור של הרגלים רעים אצל האמסטף שלכם שיהיה קשה לתקן.

 

נזיפות וצעקות על אמסטף שעשה משהו שלא רציתם שיעשה, זה אולי האינסטינקט הראשון שמתעורר בקרב בעלי כלבים רבים, אבל זו בהחלט לא שיטת האילוף המתאימה, וגם לא המועילה ביותר. מה שמועיל באילוף כלבי אמסטף הוא שימוש בחיזוקים חיוביחם להטמעת התנהגויות רצויות.

במובן הזה, אילוף אמסטפים אינו שונה מתהליך האילוף עם כלבים מכל סוג אחר. חשוב לשבח תמיד את ההתנהגות הטובה של האמסטף שלכם ולא להפגין בנוכחותו תסכול או כעס. זכרו שמדובר בכלבים שרק רוצים שיאהבו אותם, אבל חשוב לגלות גם אסרטיביות בחינוך שלהם כדי להרגיל אותם למתינות ומשמעת.

 

לסיכום

אילוף אמסטף הוא תהליך שמצריך מחויבות והתמדה מצד בעליו של הכלב, אבל הוא בהחלט שווה את המאמץ. כלבים אלה הם כלבי משפחה נהדרים כשהם מחונכים היטב ולכן אם תשקיעו את העבודה הדרושה, תוכלו לזכות בכלב נאמן, מלא חיבה, עדין וממושמע מאוד.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

איך מאלפים לברדור?

החלטתם לאמץ לברדור? קודם כל, שיהיה במזל טוב! הכלב החדש מהווה חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, לכן רק הגיוני לוודא כי הוא מכיר את חוקי

אילוף דלמטי

הסרט המפורסם "101 כלבים דלמטיים" עושה חסד גדול עם הכלבים המפוארים והמנוקדים הללו. הוא הביא אותם לקדמת הבמה, וכיום, הדלמטיים מהווים חלק בלתי נפרד מהרבה

אילוף דוברמן

השם "דוברמן" מעניק לאנשים קונוטציות שלרוב הולכות לשני כיוונים שונים: מרבית האנשים חווים קונוטציות שליליות שמתחברות לדימוי שיצא לכלבים אלו ככלבי תקיפה אכזריים, בעוד שאנשים

אילוף לברדור

כלבי לברדור הינם כלבים אנרגטיים, חכמים ויציבים באופיים, ולכן הם מסייעים לאדם בפונקציות רבות כמו תמיכה באנשים עיוורים, עזרה בחיפוש ומציאת חומרי נפץ או סמים,

אילוף רועה בלגי

כאשר מביאים גור כלבים הביתה, יש צורך בייעוץ ועזרה באילופו, כך שתוכלו לחיות זה לצד זה בנוחות המירבית. גם אילוף רועה בלגי (הידועים גם ככלבי

אילוף פודל

יש כלבים שכאשר רואים אותם, מצליחים לזהות בדיוק מה הגזע שלהם, גם אם לא מבינים בכלבים בכלל. גזע הפודל הוא בדיוק גזע כזה, והוא זכה

לייעוץ עם מאלף מקצועי עכשיו
השאירו פרטים בטופס